Щетите от експлозията в Ливан може да надхвърлят 8 млрд. долара

Щетите от експлозията в Ливан може да надхвърлят 8 млрд. долара

Щетите от експлозията в Ливан може да надхвърлят 8 млрд. долара

Експлозията на пристанището в Бейрут е причинила щети и икономически загуби на стойност между 6,7 и 8,1 млрд. долара, показва прогноза на Световната банка, цитирана от Франс прес. Според анализа Ливан спешно се нуждае от 605 до 760 млн. долара до края на 2020 г., като първи транш за възстановяване. Освен това страната ще има нужда от 1,18 млрд. до 1,46 млрд. долара за 2021 година. Най-голяма необходимост от помощ има транспортният сектор, следван от културата и хотелиерството.

Малко след експлозията ръководителят на Меджународния валутен фонд Кристалина Георгиева обеща да осигури милиарди долари на Ливан, но срещу устойчива програма за извършване на реформи. 

Експлозията на 4 август, която унищожи голяма част от пристанището и обекти извън него, причини материални щети в размер на 3,8 до 4,6 млрд. долара, а икономическите загуби, произтичащи от спада в производството в различни сектори на икономиката се оценяват на 2,9 и 3,5 млрд. долара.

Най-тежко засегнатите сектори са местата за настаняване транспортът и културното наследство (което включва религиозни и археологически обекти, национални паметници, театри, архиви , библиотеки и други паметници). Това уточнява Световната банка в комюнике, придружаващо доклада й, публикуван в навечерието на второто посещение на президента на Франция Еманюел Макрон в Ливан.

Световната банка отбелязва на макроикономическо равнище, че експлозията е довела до три основни икономически последици: загуби на икономическата дейност, причинени от унищожаването на физическия капитал, смущения в търговския стокообмен и загуба на бюджетни приходи. В резултат на това се очаква брутният вътрешен продукт на Ливан да се понижи допълнително с 0,4 % през 2020 г. и с 0,6 %през 2021 г.

Дори преди експлозията, която унищожи и повреди домовете на около 300 000 души, Ливан беше изправен пред всеобхватна криза ( икономическа, финансова и парична), която, влошена от влиянието на пандемията от COVID-19, накара Световната банка да прогнозира спад на БВП от 10,9% през 2020 година.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ