Швейцария ще проведе референдум за правата на кравите

Швейцария ще проведе референдум за правата на кравите

Швейцария ще проведе референдум за правата на кравите

Швейцария ще гласува на референдум в неделя дали да субсидира допълнително фермерите, които позволяват рогата на кравите и козите им да растат естествено без да ги режат, предава Euronews. 

Практиката да се правят такива манипулации на животните в страната е от 70-те години, когато се променят и условията на отглеждане на добитък.

Референдумът е посветен на "опазването на достойнството на добитъка" и е иницииран от земеделеца Армин Капул, който е на 67 г. Когато политическото лобиране се проваля, той събира над 100 000 подписа, за да предизвика национален вот. Целта му е да бъде отпускана в бъдеще национална субсидия от по 190 швейцарски франка на отглеждано животно с рога. По думите му рогата са важни, защото те помагат на животните да комуникират с тях и регулират телесната им температура.

Капул живее в швейцарския кантон Юра и последните 8 години е посветил на правата на кравите. Тези, които той отглежда, имат рога и така се нареждат сред 20-те процента крави в страната, които все още са запазили този свой природен атрибут. Останалата част от техните братя и сестри губят рогата си още като млади телета, защото това дава възможност на стопаните им да отделят по-малко място за тяхното отглеждане.

Кампанията на Капул се сдоби с подкрепа от швейцарците, които са против рязането на рогата на кравите и козите. Криците ѝ обаче смятат, че традицията е болезнена и безсмислена. В същото време техни опоненти твърдят, че тя е безвредна - сред тях има и ветеринари. 

Правителството се противопоставя на инициативата на референдума, твърдейки, че тя може да отнеме 30 млн. франка от бюджета на страната за земеделие, който е от 3 млрд. франка и би била в тежест за конституцията.  

Казусът се появява през 70-те години, когато се приема закон, според който ако отглеждаш крави с рога, трябва да оставиш свободно една трета от пространството, което те обитават. Това коства повече средства и усилия на фермерите, което пък води до въвеждане на практиката да се режат рогата на животните. Срещу нея обаче остро се противопоставя Армин Капул.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ