Си Дзинпин: Китай е готов да води кървави битки срещу своите врагове

Си Дзинпин: Китай е готов да води кървави битки срещу своите врагове

Си Дзинпин: Китай е готов да води кървави битки срещу своите врагове

Китайският президент Си Дзинпин заяви, че Китай е готов да „заеме полагащото му се място в света“ и че страната е готова да „води кървави битки срещу своите врагове“, предаде британският „Гардиън“.

По време на речта си за закриването на годишната сесия на Общокитайското събрание на народните представители Си предупреди срещу опитите за застрашаване на целостта на Китай от външни сили, подкрепящи движенията за независимост в Тайван и Хонконг.

„Всички действия и трикове за разделяне на Китай са обречени на провал. Те ще срещнат pпрезрението на народа и ще бъдат осъдени от историята. Китайският споделя общото убеждение, че от Китай е невъзможно да бъде отделен дори един сантиметър от територията на нашата велика страна.“, каза Си пред своите съпартийци.

Тази година Общокитайското събрание на народните представители одобри промени в конституцията, които премахнаха лимита от два мандата за президентския пост, което отваря пътя за доживотно управление на Си Дзинпин.

„Китайският народ е осъзнал още от древни времена, че нищо не е безплатно. За да бъде човек щастлив, той трябва да се бори за това“, коментира Си.

Китайският лидер очерта свят, който се стреми да се противопостави на мирния възход на Пекин на глобалната сцена и подчерта нуждата да се продължи напред на всяка цена.

„Развитието на Китай не представлява заплаха за никоя друга страна. Само тези, които са свикнали да заплашват другите, виждат всички като заплаха“, добави Си в опит да смекчи страховете от китайската експанзивна външна политика.

За разлика от президента Си, китайският премиер Ли Къцян се фокусира върху това да успокои инвеститорите и бизнеса.

„Икономиката на Китай е интегрирана в световната до такава степен, че затварянето на вратите на Китай ще означава затваряне на нашия път за развитие. Целта на Китай е да гарантира, че както местните, така и чуждестранните фирми и компании, ще могат да се конкурират справедливо на китайския пазар, независимо от структурата на тяхната собственост“, заяви Къцян.

Чуждестранните компании от години се оплакват от държавните регулации в Китай, които създават нечестни условия на конкуренция в страната. Политиката не Пекин, която принуждава американски фирми да прехвърлят интелектуалната си собственост на китайски компании, за да получат достъп до пазара, доведе до остри критики от президента на САЩ Доналд Тръмп, който заплахи Китай с нови мита за вноса на продукти от технологичния сектор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ