Скритият (данъчен) чар на Пуерто Рико

Скритият (данъчен) чар на Пуерто Рико

Скритият (данъчен) чар на Пуерто Рико

След като помогнах на няколко предприемача да се преместят и установят в Пуерто Рико забелязах, че тропическият начин на живот на острова, примамливите данъчни стимули и процъфтяващите финансови сектори са привлекли много успешни собственици на компании. Бизнесмените, с които работя ежедневно, гледат на Пуерто Рико като на земя на възможности. Така започва статията си за entrepreneur.com Майкъл Шьонфелд, управляващ партньор на консултантската компания Relocate Puerto Rico (PRelocate).  

Земя на възможности

Нека припомним, че само допреди две-три седмици малкият карибски остров бе във фактически фалит, атакуван от кредиторите си, докато Федералният съд на Ню Йорк не одобри правителствения план за опрощаване на 80% от непогасения държавен дълг от 33 млрд. долара. Въпреки че икономиката на Пуерто Рико преживява трудни години, последните са малко по-благоприятни, посочва авторът. В опит да ускори растежа управляващите приемат два закона за данъчни стимули през 2012 г., обединени 7 години по-късно под т.нар. Закон 60 (Act 60).

Чудодейният Акт 60

Съгласно Закон 60, физически лица от континенталната част на Съединените щати, които прекарват поне 183 дни на острова всяка година, могат да се възползват от огромни данъчни облекчения и да не плащат никакви данъци върху всеки доход, получен от инвестиционни лихви, дивиденти и капиталови печалби. За сравнение в САЩ инвеститорите плащат до 37%  за краткосрочно увеличение на капитала и до 20% - за дългосрочно. Това се отнася до криптокомпозициите и други активи, съхранявани повече от година. Едно от данъчните облекчения по „Закон 60“, известен като „Закона за индивидуалните инвеститори“, намалява това данъчно задължение до нула, ако са изпълнени определени изисквания. Това е особено важно за предприемачите и криптотърговците. Освен това фирмите плащат корпоративен данък от 4% върху експортните услуги и не дължат налози върху печалбите и разпределението на печалбите. Печалбите от криптовалута също са включени, подчертава Майкъл Шьонфелд. Голямата цел е островът да бъде превърнат в хъб за развитие на криптотехнологиите. Първата крачка бе направена в края на миналата година, когато карибският остров бе домакин на първата по рода си Блокчейн седмица, събрала представители на бранша от цял свят.

„С тези безпрецедентни стимули Пуерто Рико привлича предприемачи от световна класа. Недостатъчните инвестиции, причинени от продължителния икономически спад страната, създадоха множество възможности за инвестиции и растеж. Индустриите на услугите и недвижимите имоти са особено обещаващи за американските предприемачи, изтъква Шьонфелд.

Бум на бизнес услугите

Притокът на приемачи към острова от групата на Големите Антили откри огромни възможности за развитие на всякакъв вид бизнес услуги. „Съветвам предприемачите в сектора на услугите да разгледат тенденциите около миграцията на собственици на бизнес и други богати хора към Пуерто Рико. Те трябва да се фокусират и да предложат онова, което ще задоволи нуждите на растящото население, например лична или административна помощ, консултации, изобщо всичко, което би спестило време и улеснило живота на инвеститорите и богатите хора”, смята Шьонефелд.

Проекти за развитие на недвижими имоти

Редица анализатори вече виждат високите цени на недвижимите имоти в Пуерто Рико – дори и според американските стандарти. Двигател на развитието на имотния пазар е миграцията към острова, но не само. Според Майкъл Шьонфелд има разминаване между нарастващото търсене и ограниченото предлагане на нови проекти, заради тромавата процедура по издаване на разрешителни за строеж. „Това може да е дълъг процес, който се отразява на индустрията, отчасти заради строгите строителни норми за безопасност. В светлината на тези фактори можем да очакваме цените на недвижимите имоти в Пуерто Рико да продължат да нарастват”, обобщава консултантът от Relocate Puerto Rico. Според него макар сега да е времето да се инвестира в жилищен имот, далеч по-изгодни могат да се окажат вложенията в места за настаняване. Шьонефелд уточнява, че предлагането сега е доста ограничено и предрича истински ренесанс на хотелиерския бизнес.

По темата работи Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ