Мадрид и Лондон предвиждат премахването на всяка физическа бариера на Гибралтар

Мадрид и Лондон предвиждат премахването на всяка физическа бариера на Гибралтар

Мадрид и Лондон предвиждат премахването на всяка физическа бариера на Гибралтар

На 31 декември, няколко часа преди Нова година, Испания и Обединеното кралство (с представители на Гибралтар в британската му част) постигнаха „принципно съгласие“, което ще промени връзката на Гибралтар с нейната испанска среда повече от всяко друго събитие за последните 300 години. Документът, до който испанският национален ежедневник El Pais е получил достъп, предвижда премахването на всяка „физическа бариера“ между британската задморска територия и Испания и система с двоен ключ (в гибралтарски и испански ръце) за влизане в пристанището и летището на Гибралтар.  

Текстът, разпространен до 27-те страни от Европейския съюз, съдържа насоките за договор между Европейската комисия и Обединеното кралство относно Гибралтар, който трябва да влезе в сила след шест месеца. Членове 1 и 3 от споразумението подчертават, че неговото съдържание „не предрешава въпроса за суверенитета и юрисдикцията" на Гибралтар и че бъдещият договор ще запази „съответните позиции на Испания и Обединеното кралство" по този въпрос. В писмото си за представяне на пакта британският посланик в ЕС призовава за ефективни мерки за избягване на нови бариери на Гибралтар, докато бъдещият договор влезе в сила. 

„Споразумението (ЕС-Обединено кралство) ще съдържа разпоредби, които да позволят прилагането към Гибралтар на най-важните части от достиженията на Шенгенското споразумение, необходими за постигане на премахването на контрола на движението на хора между Гибралтар и Шенгенското пространство, премахвайки всички физически бариери“, се посочва в текста, договорен между Лондон и Мадрид. 

Испания, като съседна държава-членка на Шенгенското споразумение, ще отговаря за прилагането на контрола. Според текста, Испания ще отговаря пред ЕС за прилагането“ на Шенгенското споразумение в Гибралтар, включително за граничния код и защитата на външните граници.
Гибралтар ще решава дали да разреши или да откаже влизане на посетител, използвайки собствена база данни. По-късно Испания ще решава дали да разреши или да откаже влизане в Шенгенското пространство (което включва Гибралтар), използвайки Шенгенската база данни. И двете решения ще бъдат кумулативни, т.е. и двете разрешителни ще са необходими за влизане на територията. 

Испания и Гибралтар ще упражняват контрол на хората и багажа в пристанищните съоръжения, в допълнение към други проверки на круизните кораби и пристанището. Подобна процедура ще се прилага и за пристигащите по въздух. Испанските и гибралтарските служители ще споделят офиси в летищно съоръжение, създадено за тази цел, уточнява текстът. 

По време на „разумен период на изпълнение“ от четири години Испания „ще поиска оперативна помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) за задачи, свързани с контрола и защитата на външните граници“, създавайки съвместна мисия. В случай, че след четирите години някоя от страните (Испания или Обединеното кралство, включително Гибралтар) не е доволна от резултатите, споразумението ще бъде прекратено след консултация. 

Испанските посолства и консулства ще бъдат компетентни да издават шенгенски визи с кратка продължителност (до 90 дни) за влизане в Европейското безгранично пространство през Гибралтар. Испания ще информира Гибралтар за предоставените визи и Гибралтар трябва да се приведе в съответствие с визовата политика на ЕС. Дългосрочните визи (за повече от 90 дни) за тези, които имат разрешение за пребиваване в Гибралтар, също ще се предоставят от испански посолства или консулства, съгласно разпоредбите на Шенген, въпреки че те могат да бъдат изпратени до заинтересованата страна чрез съответното британско посолство. Испания също ще предостави на ETIAS (система, която идентифицира потенциалния риск при пътуване на граждани), за да може да се влиза в Шенгенската зона през Гибралтар. Това е разрешение за пътуване, изисквано от 2022 г. за граждани на страни, които не се нуждаят от виза. 

Властите на Гибралтар ще могат да издават разрешителни за пребиваване, които ще бъдат валидни само за пребиваване в Гибралтар, предупреждава текстът. Гибралтарските власти трябва да вземат предвид евентуална опозиция от страна Испания, добавя се още в текста. Освен това правителството на Ел Пеньон трябва да гарантира, че неговата политика за разрешително за пребиваване отговаря на испанските и европейските стандарти и се основава на съществуването на реални връзки с Гибралтар. 

За да се улесни потокът от лични данни, споразумението предвижда европейското законодателство по този въпрос да продължи да се прилага за Гибралтар, като се адаптира към промените. Различията в прилагането на споразумението ще бъдат предадени на арбитраж от управленския механизъм на общия договор между Лондон и Брюксел за Брекзит. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ