Нарушилите мълчанието бяха обявени от "Тайм" за Личност на годината

Нарушилите мълчанието бяха обявени от Тайм за Личност на годината

Нарушилите мълчанието бяха обявени от "Тайм" за Личност на годината

Социалното движение на жените (и мъжете), които се осмелиха да разкажат публично за сексуални посегателства и тормоз срещу тях след скандала с американския филмов продуцент Харви Уайнстийн, бе обявено от списание "Тайм" за Личност на годината.

Разкритията, че Уайнстийн е тормозил сексуално от позицията си на продуцент десетки актриси отприщиха световна вълна на споделяне в социалните мрежи на премълчавани с години от страх и срам такива случаи. Разказите бяха споделяни под хаштага #MeToo ("аз също" на български език)

Американското издание връчва отличието Личност на годината 2017 именно на "нарушителите на мълчанието" ("the Silence Breakers"), сред които са певицата Тейлър Суифт, актрисата Анджелина Джоли и др. Според редакцията хората, които споделиха, че са претърпели тормоз, са личностите на годината. Всички те стартираха социално движение. 

"Това е най-бързо развиващото се движение за социална промяна, което сме виждали от десетилетия", посочват от "Тайм". Освен че вдъхнови стотици жени да проговорят, то насърчи и мъже. "Тези жени и мъже, които нарушиха мълчанието, са от всички раси, от всички класи, от всички професии и от всички краища на света. Може да работят в полетата на Калифорния, или зад рецепцията в хотел "Плаза" в Ню Йорк, или в Европейския парламент. Те са част от движение, което няма формално име. Но сега имат глас", пишат още от "Тайм".

От изданието, което обявява отличието Личност на годината от 1927 г. насам, отбелязват, че това все пак е "част от картината, не цялостната картина". 

Подгласник в надпреварата на финалистите за Личност на годината е президентът на САЩ Доналд Тръмп, който стана Личност на годината 2016. 

През десетилетията повечето от отличията са връчвани на индивидуални личности, но не задължително. През 2011 г. за Личност на годината бяха обявени медиците и учени, които се бориха срещу болестта ебола в Африка и рискуваха живота си. Също така, тогава беше призната ролята на Протестиращия човек в контекста на Арабската пролет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ