Ударът на САЩ в Идлиб заплашва спирането на огъня в Сирия и цели да скара Москва и Анкара, коментират руски издания

Ударът на САЩ в Идлиб заплашва спирането на огъня в Сирия и цели да скара Москва и Анкара, коментират руски издания

Ударът на САЩ в Идлиб заплашва спирането на огъня в Сирия и цели да скара Москва и Анкара, коментират руски издания

"САЩ нанесоха удар на прекратяването на огъня" в Сирия - над 50 души загинаха при американския въздушен удар в събота в провинция Идлиб, пише "Комерсант". Мишената бе команден пункт на терористи, свързани с Ал Каида. Руските военни изразиха недоволство от внезапната атака на САЩ в зоната за деескалация. Те подчертаха, че в нарушение на всички договорености операцията е била осъществена без съгласуване с Москва и Анкара, и то когато Русия и Турция бяха договорили поредното прекратяване на огъня в Идлиб, напомня вестникът. По неуточнени данни на базирания в Лондон Сирийски център за наблюдение на човешките права убитите са над 50, включително 24 полеви командири на терористите, повечето чужденци. Въздушният удар на САЩ можеше да провали спирането на огъня, обявено предния ден от Дамаск под натиска на Москва и влязло в сила в събота сутринта, твърди "Комерсант".

Ударът на САЩ, "неуведомили предварително ключови сили, изправени срещу тероризма в региона - Русия и Турция, бе нанесен, тъкмо за да покаже, първо, че Вашингтон не се кани да се съобразява с никого, и второ - че запазва активна роля в сирийския процес". Това заявява от страниците на официоза "Росийская газета" Константин Косачов, председател на комисията по външни отношения в горната камара на руския парламент. Руският сенатор вижда в случая "класическия за САЩ "принцип на Хирошима" - "демонстрационна атака, насочена не срещу самия противник, фактически вече разгромен", а срещу "други опоненти" на Вашингтон, "за да им покаже кой е стопанинът вкъщи".

"Доста подъл метод (. . .), но за САЩ това е въпрос на принцип - или ще стане, както кажем ние, или изобщо няма да стане. В смисъл: не искаме мир в Сирия като такъв, искаме всички да говорят за победа на Америка и за водещата й роля", коментира руският политик.

В Сирия "САЩ нанесоха удар по дружбата между Русия и Турция", пише "Взгляд", чиито експерти казва, че американската "провокация" е предизвикана от "политическото и военнотехническо сближаване" между Анкара и Москва.

"Обикновена провокация, идеща от вечния американски снобизъм и чувството, че всичко им е позволено (. . .) Последиците са труднопредсказуеми", но ще бъдат сериозни, смята Франц Клинцевич от комисията по отбрана и сигурност в Съвета на федерацията.

Според него американците "продължават негласно да спасяват оставащите в Сирия разединени бандитски формирования, които сами са създали и покровителстват. Те се опитват да ги култивират като един от елементите за дестабилизиране на ситуацията в Сирия, създаване на условия за сваляне на действащия президент и администрацията на Асад, а не за смяна на действащата власт по демократичен път".

Ударът на САЩ в Идлиб всъщност цели да скара Русия с Турция, които напоследък толкова се сближиха, че това плаши Вашингтон, смята московският политолог Геворг Мирзаян.

Според експерти на "Взгляд" последното авиационно изложение МАКС в Русия сочи, че Турция е готова да купува от Москва не само зенитно-ракетни системи С-400, но и други въоръжения, включително най-нови изтребители и бомбардировачи като Су-35 и Су-57.

С оглед съотношението цена/качество Анкара може да получи от Русия двойно и тройно повече оръжия, отколкото от американците. Освен това сделката ще предполага Русия дълги години да осигурява поддръжката на системите, да доставя части за тях, да обучава турски военни и т. н. САЩ не желаят подобно руско-турско сътрудничество, казва Клинцевич.

Иронично е, че втората най-силна армия в НАТО може да се озове в далеч по-добри отношения с вероятен противник на САЩ, отколкото с партньорите си от НАТО, отбелязва "Взгляд".

От една страна, за Русия е добре, че в Турция проникват руски технологии и тя все повече се отдалечава от съюзнниците си в НАТО. Укрепвайки икономическите, военнотехническите и политическите си контакти, Русия започва да свири първа цигулка в региона, посочва аналитикът Дмитрий Дробницки.

От друга страна, експертът се тревожи руската военна техника да не бъде употребена някой ден срещу интересите на самата Русия. Например ако системите С-400 бъдат използвани срещу руските съюзници в Сирия - властите в Дамаск.

 

По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ