Сърбия въвежда 40-часова забрана за излизане навън

Сърбия въвежда 40-часова забрана за излизане навън

Сърбия въвежда 40-часова забрана за излизане навън

Сърбия въвежда 40-часова забрана за излизане навън - от събота до понеделник, като мярка за борба с разпространението на коронавируса. Новината бе съобщена снощи от сръбския президент Александър Вучич след заседание с кризисния щаб, информира БТА.

„Решихме да засилим част от мерките, а други да облекчим. Мярката за забрана за излизане навън от 13 часа в събота до 5 часа в понеделник не се отнася само за пенсионерите“, обясни Вучич. 

Освен това, не може да се събират повече от двама души на едно място. Домашни любимци ще може да бъдат извеждани от събота вечерта в 23 часа до 1 часа на не повече от 200 метра от домовете. 

Президентът уточни, че през следващите 72 часа се очаква увеличен брой заразени хора и смъртни случаи. В момента на респиратори са 81 души. Най-много доказани случаи на коронавирус има в Белград, Чуприя, Чачак и Валево. 

След като в дома за възрастни хора в Земун "Да доживееш 100" бяха установени случаи на зараза, съмнения за огнище вече има и за още един старчески дом, където е установено, че има хора с висока температура. Днес те ще бъдат прегледани, съобщава вестник "Новости". След като целият персонал на дома "Да доживееш 100" бе поставен под карантина, за възрастните хора там се грижи само един доброволец.

Пулмологът професор д-р Бранимир Несторович заяви в телевизионно интервю, че следващите две седмици в Сърбия ще бъдат критични, и че очаква интензивността на разпространение на коронавируса да започне да намалява от шестата седмица. По думите му когато три дни поред не бъде установен нито един случай на новозаболели, ще може да каже, че епидемията е свършила. По думите му, хората, които преживеят заразата, ще имат имунитет срещу нея през следващите пет години.

"Стойте си в къщи още три-четири седмици. Още толкова би трябвало да продължи толкова важната социална дистанция", подчерта д-р Несторович. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ