3 вредни вярвания, които повечето хора смятат за нормални

3 вредни вярвания, които повечето хора смятат за нормални

3 вредни вярвания, които повечето хора смятат за нормални

Нека ви разсея малко и да ви дам повод за размисъл…

Към края на деветнайсетата ми годишнина имах ограничено виждане и очаквах животът ми да протече по точно определен начин. Изучавах задълбочено грешките си докато напълно загубих следата на успехите си. Бях се отказала от мечтите си в името на комфорта. Бях се хванала здраво за страховете си и се предпазвах старателно от любовта и щастието, отказвайки да изляза навън и да опитам нещо ново и различно. И след като направих всичко това след известно време седнах и се замислих защо животът ми е толкова нещастен.

Очевидно бях много загубена. Моите собствени токсични вярвания и произтичащите от тях поведение бяха взели най-доброто от мен. Но след задълбочено душевно търсене, много четене и ежедневна практика се научих да правя нещата различно и открих отново себе си. Разказвам ви това, защото знам, че се борите ежедневно с подобни вътрешни демони - всички го правим. Понякога идеите и навиците, с които сме свикнали, ни изяждат вътрешно.

Като човек, занимаващ се десетилетия вече да помагам и обучавам хора да припознаят правилния начин на живот, осъзнах, че много от токсичните вярвания, които споделят на по-ранен етап от живота си всъщност са доста често срещани. Непрекъснато се срещам с хора, които до ден днешен имат тези вярвания.

Днес ще ви представя три от най-често срещаните, които трябва да познавате и ако случайно се придържате към тях не е лоша идея да се отървете от тях:

1. Миналото е показателно за настоящето  - Когато нещата не вървят добре, съществува тенденция да се екстраполира и човек да реши, че и бъдещето му е предначертано и в него го очакват лоши неща. По някаква странна причина това не се случва толкова често, когато нещата вървят добре. Да останете в момента е много по-лесно, когато изпитвате радост. За съжаление, смехът, усмивката и приятното чувство са мимолетни и всички го знаем. Но когато сме в депресия, затруднение или изпълнени със страхове – лесно можем да натрупаме повече болка, ако мислим, че и утре ще е като днес. Това е лош цикъл, самоизпълняващо се пророчество. Ако не успеете да се преборите със себе си и да загърбите миналото, да спрете да мислите какво се е случило, какво сте казали, какво сте чувствали, ще гледате на настоящето си и бъдещето си през същите мръсни очила и нищо няма да може да обърне представа ви и да прочисти тази мъглива преценка. Ще продължавате да живеете в миналото, да подхранвате спомени, които трябва да забравите и да имате отношение към света, каквото въобще не би трябвало да съществува.

2. Твърде късно е за промени  - Животът не е права линия. Няма една единствена правилна пътека за вас или някой друг. И няма определен период за нови постижения. Понякога обаче натискът идва от връстниците, семейството, работата и обществото като цяло, напрежението е достатъчно, за да ни накара да се почувстваме напълно разбити отвътре. Ако ние нямаме "правилната" работа, отношения, начин на живот, и така нататък, до определена възраст или времева рамка, ние приемаме, че някак си сме съсипани. А това изобщо не е вярно. Позволено ви е да направите крачка назад, ако имате нужда от това. Позволено ви е да разберете какво ви вдъхновява в различните етапи от живота ви.  Позволено ви е допълнително време, когато се нуждаете от такова. Животът се предполага, че трябва да бъде зигзагообразен. Трябва да прилича на бъркотия, но красива бъркотия, която показва, че сте имали промени и растежи. Имали сте възходи и падения. Слезли сте по една пътека, но сте решили да смените курса… вероятно поради куп причини. Такъв трябва да бъде животът. Животът е непрекъснато изживяване на независими настоящи моменти и избори. Така че в каквато и ситуация да се намирате в момента, знайте, че може да се промени, ако искате. Промяната е до вас. Просто трябва да изберете нещо ново.

3. Да бъдете уязвими е опасно - Всички ни е страх да кажем твърде много, да чувстваме твърде дълбоко, да покажем на хората какво всъщност те означават за нас. Любовта е уязвимост. Щастието е уязвимост. Рискът от това да бъдете уязвими е цената, която трябва да платите, за да отворите себе си към красотата и възможностите. Да бъдете уязвими не означава да покажете само най-красивото от себе си, а точно обратното – да покажете нещата, които бихте предпочели да останат скрити за света. Трябва да погледнете към света с честно, отворено сърце и да кажете: „Това съм аз! Приемете ме такъв, какъвто съм или не ме приемайте изобщо!” Разбира се, че  е трудно съзнателно да избереш да бъдеш уязвим. Защо? Защото залогът е висок. Истината е, обаче, че нищо, което наистина си заслужава в този живот е сигурен залог.  Откакто любовта и щастието са се родили от желанието ни да бъдем уязвими – да бъдем отворени за нещо прекрасно, което може да бъде отнето от нас - когато се скрие от вашата уязвимост, вие автоматично се скривате от всичко, което някога сте искали в живота си.

Не на последно място запомнете, че ако се борите с някоя от тези нагласи, не сте сами. Много от нас са точно там с вас, работят усилено, за да се чувстват по-добре, мислят по-ясно, и живеят без главоболия и стрес.

Ейнджъл Черноф за marcandangel.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ