7-те смъртни гряха в комуникацията според Джулиан Трежър

7-те смъртни гряха в комуникацията според Джулиан Трежър

7-те смъртни гряха в комуникацията според Джулиан Трежър

Случвало ли ви се е да говорите, без да ви слушат? Но как да променим ситуацията и да ангажираме вниманието на слушателите си? 

Звуковият експерт Джулиан Трежър назовава 7 смъртни гряха, които допускаме в комуникацията си с околните и ни дава съвети, как да ги превъзмогнем, за да спечелим събеседниците си.

Навиците, от които трябва да се отървем по време на разговор, до известна степен са присъщи на всеки от нас, казва Трежър. А това са:

1. Клюките

Да говорите срещу някого, който отсъства в момента, е изключително лош навик и подсказва, че много вероятно твърде скоро ще говорите зад гърба и на настоящите си слушатели.

2. Критикуването

Ако сте склонни към постоянни критични оценки и често се изразявате отрицателно, трябва да бъдете подготвени за факта, че партньорите ви ще чувстват напрежение при разговор с вас. 

3. Негативизмът

Негативността е заразна. Трудно е да се говори с някой, който се отнася негативно към всичко. 

4. Догматизмът

Никой не иска да общува с хора, които се държат като висша инстанция и не признават правото на друго мнение, освен собствените си, назидателни убеждения. Такива хора не са в състояние да възприемат нова информация и в разговор смесват факти със собственото си мнение, което за събеседниците им е изтощаващо и безмислено.

5. Оплакването

 

Оплакването е вирус, който доказано може да предизвиква национални епидемии. Ние сме недоволни от политиката, от времето, от цените, от пътищата, от транспорта, от детската градина, от училището, от качеството на продуктите, от спортните постижения на националния отбор, от броя на часовете в един ден... Време е това да спре!

6. Извинението

Да си намерим извинение и след това да хвърлим вината върху някой друг, да обвиняваме всички наоколо, но без да държим себе си отговорни за действията си - така проблемите не могат да бъдат решени. Само когато вземем нещата в свои ръце и променим поведението си, можем да постигнем резултати.

7. Преувеличаването

Преувеличаването много лесно свежда фактите до лъжа, а никой не иска да слуша лъжци.

Джулиан Трежър назовава и 4-те основни принципа, които правят нашата реч силна и убедителна.

1. Автентичността

Не играйте роли, рано или късно ще бъдете разкрити. Автентичността е "въплъщение на собствената истина". Бъдете себе си. Уважавайте източника, но не крийте своето собствено мнение. 

2. Искреността

Бъдете честен, прям и ясен. Споделете емоциите си и говорете за това, което чувствате. Това е единственият начин да се изгради ефективна комуникация.

3. Обичта

Бъдете добронамерени спрямо другите хора. 

4. Честността

Това не означава да хвърляте всяка истина директно в очите. Да бъдете честни, означава да държите на думата си и да направите това, което сте обещали. Важно е да бъде този, на когото може да се вярва. 

Важно е и как говорим.

Регистърът

Хората обикновено предпочитат мъже с дълбоки гласове, защото дълбочината на гласа се свързва с власт, сила и авторитет. Гласът може да бъде променен в рамките на регистъра, като се стремим да говорим в по-ниския си диапазон.

Тембърът

Тембърът е начинът по който се чува нашия глас. Изследвания показват, че ние предпочитаме наситени, богати, топли като горещ шоколад, гласове. И дори ако гласът ви не е такъв, може до голяма степен да се научите да го моделирате.

Прозодията

Прозодията е комбинация от ударения, тон и интонация, които ни позволяват да подчертаем най-важните места в речта си и да избегнем еднообразието. Тези, които говорят монотонно е трудно да бъдат слушани. Трябва да се научим да говорим изразително.

Темпото

Твърде високата скорост на говорене не позволява на аудиторията да прозре същността  на това, което говорите, а твърде бавното говорене дразни и приспива. Важно е да бъдете в състояние да променяте темпото на речта си в зависимост от ситуацията: когато искате да направите важен акцент, трябва да забавите речта и да произнесете мисълта си ясно и бавно.

Сила

Силата на гласа трябва да се използва в случаите, в които искате да привлечете вниманието на аудиторията си към това, което искате да кажете. Не е необходимо това да става на висок глас. Снишаването на гласа също изостря вниманието на слушателите.

Мълчанието

Мълчанието е важно умение. Паузата по време на говорене акцентира върху думите, които ще последват. Мълчанието може също да носи сила и да казва много.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ