Четири модерни умения, които HR мениджърите търсят в момента

Четири модерни умения, които HR мениджърите търсят в момента

Четири модерни умения, които HR мениджърите търсят в момента

„Работодателите ценят техническите умения със сигурност, но аз интервюирах над 100 водещи HR мениджъри, специалисти в наемането на таланти и главни изпълнителни директори с въпроса кое е най-важното за търсещите работа и почти всички от тях казаха, че това са меките умения“. 

Това коментира в сайта Business Insider Каролин Бийтън. По думите й водещият HR на Prezi Емок Стар е коментирал, че в компанията си търси кандидати, които имат солидна основа от меки умения и създават доверие, така че околните колеги да могат да градят върху него. 

Друг пример била Марси Акселрад - глобалният старши директор управление на таланти и развитие на служителите на Wayfair. Тя разказва, че компанията й често не е изисквала навлизащите кандидати за начало да притежават точния опит в професионалната област, за която са интервюирани. По-важни били другите, "меки" умения. 

Сред традиционните меки умения се включват лидерство на екипи, добра комуникация, способност за сътрудничество. Хората от поколението Y най-често са добри в тях, или поне знаят, че трябва да са. Но има и допълнителни четири модерни меки умения, които се очертават от допитванията на Бийтън и по думите й не са достатъчно дискутирани, редки са и важни за съвременната работна сила. Те са следните

1. Способност да се внимава по-дълго. "Фокусът е новото IQ", казва професорът по компютърни науки от Джорджтаун Кал Нюпорт. Технологиите увеличиха автоматизацията и намалиха способността на хората да се фокусират, създавайки високо търсене на личности, способни да се концентрират върху задачите за повече време. 

Вниманието е съзнаване. Джейк Розмарин - главен изпълнителен директор на Eco Branding коментира, че фирмата гледа много в мотивационните писма и CV-тата, които получава, дали има "безхаберно писане" с много грешки, изпуснати букви, думички, грешки при форматирането и други видове недоглеждане. 

Вниманието е последствие от добрия личен тайм мениджмънт, или умението на човека да управлява времето си, за да бъде продуктивен. Каролин Томпсън - кариерен експерт, казва, че е виждала покачване на хората на пазара на труда, които се мъчат да управляват времето си и да си поставят приоритети. Други мениджъри допълват, че са много малко кандидатите на начално ниво, които имат работен опит по проекти или стажове, позволили им "да притежават и изпълняват неща от началото им до края" - това е едно задължително (must-have) умение, ако човек иска да създаде стартъп, или да работи в предприемаческа среда. 

"Параграф 22" за поколението Y е, че то има нужда да показва доказателства за изпълнение на заложени задачи, преди даже работодателят да му е дал шанса да изпълни заложените задачи.

Повечето млади хора са заемали асистентски роли няколко години след завършването на университета и започването на работния си живот, но те могат да развият умение за внимание само като участват и се стремят към допълнителни проекти. 

Дори проектът да е малък по мащаб, той ще покаже на компанията, че човекът може да притежава свои собствени инициативи и да ги довежда от начало до край. Това му помага да се подготви за работата по бъдещи по-големи проекти, спонсорирани от компанията. 

2. Повече от университет. 

Завършването на висше образование беше основното изискване за обещаваща кариера, но икономическата важност на университетското образование намалява, особено на бакалавърските степени. Завършването на колеж вече не е фактор във филтъра на HR специалистите в компаниите в Америка.

Кандидати за работа, учители и компании започват да разглеждат висшето образование като по-неефективно, неадекватно или скъпа опция за реализация за получаване на същите доходи, каквито може да се получат и без него, в друга работа. Университетите подготвят студентите добре в областта на науките, карат ги да заучават, да пишат и учат, но според Стив Бенсън - главен изпълнителен директор на Badger Maps, образователната система значително се е провалила по отношение на подготовката на студентите да правят реална кариера в бизнеса. Например, много работни места изискват умение да се справят хората с клиенти при срещи очи в очи, но малко видове образование обучават как да се прави това. Малко програми обучават на реални тактики за успех в продажбите, как да се гради потребителската подкрепа или да се поддържат добри връзки с клиенти. 

Ето защо любопитството и отдадеността на работата с интерес, не колежът или университетът, ще бъдат сред най-важните умения за младите хора, търсещи работа през 2017 г. "Така че аз знам, че трябва да назнача някой, който все още иска да учи след като е завършил колежа", казва Уил Тйернлунд, CEO на Goat Consulting. 

3. Ловкост. Технологиите и компютърното и машинно инженерство променят толкова бързо работните процеси, че в момента, когато някой стане експерт в нещо, настъпва време той да учи нещо ново. Това смята Джеф Виджънко, вицепрезидент глобални таланти на Adobe. Той вярва, че да имаш високо IQ и твърди умения в момента не е достатъчно. 

Изисква се и "ловкост", в смисъл че много от младите хора очакват нещата да се случват по техния начин сега и веднага, и ако това не става, те трябва да могат да се придвижат напред, да продължат, вместо да се фиксират върху разочарованието си. Трябва да откриват друго решение.

Действително едно от уменията, които липсват на много от търсещите работа хора, според Стивън Туоми, основател на MasterMind DBS, е да можеш да преодоляваш неуспехите, или своя "проблем номер 1". Ловкостта се състои в това да не се препъваш на всеки етап, според Анна Кроу, шеф на пиар фирма. Да знаеш, че вместо това има и план Б и В, които ще те отведат там, където имаш нужда да бъдеш.

Разбирането за ловкост на Adobe се нарича "атлетизъм". То се състои от способност да се показва находчивост, поведение, задвижвано от целите, умствена нагласа на екипен играч, упорство. Включва и "Copability" - опитът да бъдем под натиск и стрес. Ако човек остава спокоен в такива моменти, а не изпада в истерии и не се блокира, нещата винаги се променят. В Adobe търсят такива хора - които могат да променят посоките си бързо и без твърде много усилия. 

4. Смирение, скромност. Да не се взимаш твърде на сериозно, да можеш открито да признаваш, че не знаеш нещо, или да можеш да помолиш за помощ са едни от най-важните умения на напредналия в развитието си човек. В настъпилата дигитална епоха е изключително лесно да изтъкваш и раздуваш успехите си, или да преиначаваш начина си на преминаване през една работа и изхода от нея, да убеждаваш публиката в собствения си блясък и правота. Но твърде често положението е обратно. На интервюта за работа пристигат кандидати с неписан дълъг вътрешен списък от лични изисквания, без достатъчно умения да заемат работата, но нескромни. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ