Kнигите за бъдещето, които всеки трябва да прочете според Илон Мъск

Kнигите за бъдещето, които всеки трябва да прочете според Илон Мъск

Kнигите за бъдещето, които всеки трябва да прочете според Илон Мъск

Илон Мъск стана един от най-амбициозните и успешни бизнес лидери в света по отношение на изграждането на технологии за бъдещето, разказва Business Insider.

Той направи първото си състояние, основавайки и след това продавайки компания, която впоследствие стана PayPal. Както знаем, настоящите му начинания включват Tesla и SpaceX. За втората той се надява някой ден да отведе човечеството на Марс. 

Но Мъск не е стигнал случайно до даденото на малцина умение да реализира мечтите сио. "Аз чета книги", казва той в отговор на въпрос как се е научил да строи ракети.

Отдавна милиардерът търси герои в различни полета, които да го вдъхновяват. И не е сам. Изследване на над 233 много богати хора установява, че повечето от тях (88%) казват, че отделят по 30 минути на ден за четене. Мнозина сред тях предпочитат нехудожествената литература, а тази за действителността и прогнозите за бъдещето. 

Мъск няма проблем да споделя кои са любимите му книги, посочва в материалa си Business Insider. За да се сдобием с представа как той гледа на бъдещето, тук следват 5 книги, които той препоръчва, за да обясни накъде сме се запътили.

...........

"Структури. Или защо нещата не се разпадат" от Джей И Гордън. (Structures: Or Why Things Don't Fall Down). В интервю за KCRW Илон Мъск посочи, че тази книга има по-достъпен подход в обясняването на инженерни принципи в сравнение с много академични текстове. "Тя е наистина много, много добра, ако искате да се сдобиете с основни познания зa структурния дизайн", казва той. Този бестселър е препоръчан и от Scientific American и Architect's Journal.

"Свръхразум: Пътища, опасности, стратегии" от Ник Бостром. (Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies). Мъск вярва дълбоко в силата на технологиите да помагат на хората. Но наред с това той е загрижен за потенциала на изкуствения интелект да вреди на хората. Тази книга си заслужава четенето, споделя в Twitter милиардерът иноватор. 

"Нашето последно изобретение" на Джеймс Барат (Our Final Invention). Мъск отбеляза, че тази книга за бъдещите възможности на изкуствения интелект си заслужава четенето, защото без съмнение му е помогнала да разбере неповторимите предимства и потенциалната унищожителност на AI. Книгата дори предполага, че умните машини, ако надминат нивото на интелигентност на хората, може да ни доведат до "край на човешката ера". 

"Живот 3.0: Да бъдеш човек в епохата на изкуствения интелект на Макс Тегмарк (Life 3.0: Being Human in the the Age of Artificial Intelligence). Шефът на SpaceX не е изцяло песимистичен за изкуствения интелект, но Макс Тегмарк - професор в MIT, пише този бестселър и набляга на въпроси какъв вид бъдеще искаме, или защо е важно да се уверим, че технологичните иновации отговарят на тези наши цели за бъдещето. 

"Нула до едно: Бележки за стартъпи, или как да изградим бъдещето" от Питър Тийл и Блейк Мастърс (Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future). 

Огромното богатство, което натрупаха някои хора в Силициевата долина, логично провокира интерес към т.нар. стартъп култура. Мъск бе на гребена на вълната през 1999 г. с неговата компания за онлайн разплащания X.com, която се сля с друга фирма на инвеститора Питър Тийл, за да възникне PayPal. Начинанието натрупа състояние за двамата и им помогна да се разположат върху картата на бизнеса. Мъск посочва тази книга на Тийл, заради написаните в нея цеенни неща за стартиращите компании от първо лице, казвайки "Питър Тийл изгради множество пробивни компании и "Zero to One" показва как той го направи". 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ