Най-добрият метод за управление на стреса

Най-добрият метод за управление на стреса

Най-добрият метод за управление на стреса

Темпото става все по-задъхано, независимо дали става въпрос за постигане на професионални или лични цели, независимо дали сме предприемачи, мениджъри или подчинени.

Когато се сблъскаме със сценарии като стартиране на нов бизнес, напускане на работа, презентация пред група инвеститори, също сме изложени на стрес, а инстинктът ни за оцеляване се активира чрез освобождаване на адреналин и кортизол и ни пречи да взимаме правилни решения. Поради тази причина е важно да знаем как да контролираме стреса. 

Първото нещо, което трябва да направите, е да се научите как да реагирате. Обикновено сме склонни да реагираме автоматично на всеки стимул, така че вземаме грешни решения. За да се постигне съзнателен отговор, обаче, е необходимо да се идентифицира откъде идва стресът и той да се класифицира в един от следващите 3 кръга.

  • Контролен кръг: Тук са стресорите, които можем да контролираме или модифицираме. Например конкретни задачи, които сме възложили, или проекти, в които само ние носим отговорност.
  • Загрижен кръг: Това са стресорите, при които няма как да повлияем, модифицираме или променим резултата. Например времето, социално-политическият контекст, икономиката, правителствените разпоредби и т.н.
  • Кръг на влияние: Накрая са стресорите, чийто резултат не зависи 100% от нас, но ние можем да повлияем. Например дейности или проекти, в които споделяме отговорността с някой друг или с работен екип.

Всички стресори могат да бъдат разположени в един от тези 3 кръга и всеки кръг има различна стратегия за борба със стреса.

За кръга на контрол трябва да сме активни. Тук е всичко, което можем да контролираме и което е под наша отговорност, така че нека се захващаме за работа. Колкото по-бързо разрешим конфликта или изпълним задачата, толкова по-малък е проблемът. Например, ако сме стресирани от закъснението за среща, трябва да тръгнем по-рано. Ако имаме важен проект, трябва да започнем да го правим и да не чакаме до последната минута. Докато този кръг е под наш контрол, трябва да го разрешим възможно най-скоро, така че вече да не е източник на стрес.

За кръга на загриженост това, което трябва да направим, е да спрем да се тревожим. Тук не можем да контролираме или модифицираме нищо, така че няма смисъл да наблягаме на проблем, който не можем да променим. Това, което трябва да направим, е да се научим да контролираме и регулираме емоциите си.

За кръга на влияние ви е необходима комбинация от двата кръга по-горе. При тези видове дейности, при които споделяме отговорности, трябва да сме активни и да се опитаме да повлияем на резултата, доколкото е възможно. Ако резултатът не е според очакванията, трябва да знаем как да контролираме емоциите си, за да не се превърне това в допълнителна грижа, която в крайна сметка е извън нашите ръце. Например, ако сме част от работен екип, трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме, че резултатът е възможно най-добрият. Но ако резултатът все още не е според очакванията, трябва да знаем как да спрем да се тревожим. 

Целта на този метод е, че докато прилагате тези стратегии, ще тренирате мозъка си да се фокусира върху нещата, които може да контролира. Невъзможно е да се елиминират всички стресови фактори от кръгове на загриженост и влияние, но те могат да бъдат сведени до минимум. 

Източник: Хесус Де Хойос Фрейман за entrepreneur.com

Превод и редакция: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ