Ерик Шмид: Америка не е подготвена за ерата на изкуствения интелект

Ерик Шмид: Америка не е подготвена за ерата на изкуствения интелект

Ерик Шмид: Америка не е подготвена за ерата на изкуствения интелект

Съединените щати са драстично неподготвени за ерата на изкуствения интелект. До това заключение достига доклад от 756 страници на Комисията за национална сигурност по изкуствен интелект (NSCAI), чиито председател е бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид.

Според доклада Китай може скоро да измести САЩ като глобалната супер сила в сферата на изкуствения интелекти, като това може да има сериозни последици в сферата на отбраната.

„Америка не е подготвена да се защитава или съревновава в ерата на ИИ“, пишат Шмид и неговият заместник Боб Уърк, който е бивш заместник министърът на отбраната на САЩ. „Това е трудната действителност, пред която трябва да се изправим“, отбелязват те.

Комисията е започнала работата по доклада през март 2019 г., като днес той бе представен вчера пред президентът Джо Байдън и Конгреса на САЩ. Сред 15-те членове на комисията личат още имената на бъдещия главен изпълнителен директор на Amazon Анджи Джаси, изпълнителния директор на Oracle Сафра Кац, директора за научни разработки в Microsoft Ерик Хорвиц и ръководителят на дивизията за изкуствен интелект на Google Cloud Андрю Мур.

Шмид и Уърк посочват, че докладът представя „стратегия за защита срещу заплахите, произтичащи от ИИ, както и такава за отговорно използване на ИИ в сферата на националната сигурност“.

Изкуствен интелект отвъд научната фантастика

Авторите на доклада предупреждават, че системите с ИИ ще бъдат използвани в „преследване на власт“ и че „изкуственият интелект няма да бъде тема, от която се интересуват само суперсилите или научната фантастика“.

Те призовават президента Джо Байдън да отхвърли призивите за глобална забрана на противоречивите оръжия, управлявани от ИИ, тъй като според тях Китай и Русия не се придържали към подобно споразумение.

„Няма да можем да се защитим от заплахи, базирани на изкуствен интелект, ако самите ние не разполагаме с такива възможности“, пишат Шмид и Уърк.

Самим Вагнер, изследовател на изкуствен интелект в Берлин, обаче е на друго мнение. Той заяви пред Си Ен Би Си, че оръжията, базирани на ИИ, и роботите убийци, ще направят военните операции още по-смъртоносни.

„Внедряването на оръжия с изкуствен интелект е брутално безумие и всички го осъзнават. Въпреки това мозъчни тръстове от Вашингтон до Пекин опитват да ни убедят, че това е „напредък“ и че той ни е „необходим“.

„Нужна ни е реална дискусия за това как ИИ може да помогне за утвърждаването на мира в световен мащаб, но това не е тема, която ще намери място в дневния ред на служители на Пентагона или в този на милиардери от разузнавателните служби като Ерик Шмид и подобните на него“, добавя Вагнер.

Китай отдавана изразява амбиции да стане световен лидер в областта на изкуствения интелект до 2030 г., като според авторите на доклада САЩ трябва да направят всичко по силите си, за да не позволят това да се случи.

„Трябва да спечелим състезанието в сферата на изкуствения интелект, което засилва стратегическото ни съревнование с Китай. Плановете, ресурсите и напредъка на Китай касаят всички американци. Ние приемаме сериозно амбицията на Китай да задмине САЩ като световен лидер в областта на ИИ в рамките на едно десетилетие“, пишат авторите на доклада.

Предложения в сферата на изкуствения интелект

Комисията призовава американското правителство да удвои разходите за научноизследователска и развойна дейност (R&D) в сферата на ИИ до 32 млрд. долара годишно до 2026 г.

Тя също така предлага да бъде създаден нов орган, който да помогне на президента да ръководи държавните политики в сферата на ИИ, да улесни имиграцията на експерти в областта, да създаде нови университети, които да обучават цифрово квалифицирани държавни служители и да ускори приемането на новите технологии от американските разузнавателни агенции.

Докладът също така предупреждава, че САЩ трябва да положат повече усилия в производството на чипове и предупреждава за опасностите от голямата зависимост на страната от тайванската компания TSMC.

„Микроелектрониката задвижва всички технологии за ИИ, като САЩ вече не произвеждат полупроводници от най-висок клас. Като се има предвид, че по-голямата част от най-модерните чипове се произвеждат в един завод, който е на разстояние от само на 100 мили по вода от главния ни стратегически конкурент, трябва да преоценим устойчивостта и сигурността на веригата за доставки“, категорични са  авторите на доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ