Кои градове в България са най-застрашени от кибер престъпления

Кои градове в България са най-застрашени от кибер престъпления

Кои градове в България са най-застрашени от кибер престъпления

София и големите градове са най-застрашени от киберпрестъпления у нас според доклад на Майкрософт. Нелицензираният софтуер или деактивирането на автоматичното обновяване на защитата са сред основните причини за заразяване на компютрите.

Най-разпространеният вирус, открит по време на това изследване, всъщност е и доста стар - той може да сваля файлове и да копира всичките ви пароли години наред. Само в София заразените с него компютри са близо 2500. Следват Варна, Пловдив и Бургас плюс - сравнително малкия град Перник, съобщава бТВ.

"Конфикър" е вирусът, масово е открит на много IP адреси в страната. Той е създаден още преди 6 години, което означава, че хиляди хора са изложени на опасност, защото не са обновявали защитата на компютрите си и зловредният софтуер събира отдавна пълна информация за паролите им, историята на посетените сайтове и данни за електронното им банкиране.

Сега много от хакерите целят финансови облаги, а не слава. "Наблюдаваме и у вас, че има тийнейджъри, които пишат програми за 2000 евро, някой ги купува и може да се прицели специално в българските клиенти", каза Уве Расмусен.

Експертите са категорични, че с развиването на високоскоростния интернет компютрите ни стават все по-уязвими. "Нивото на нелицензиран софтуер в България е 60%. При използване на такъв софтуер потребители и бизнес са изложени на много по-голям риск в кибер средата", коментира Симеон Лазаров.

Точни изчисления за щетите от зловредния софтуер върху българската икономика засега няма.

В световен мащаб обаче е изчислено, че зловредните програми причиняват загуби за 400 милиарда долара. Част от тях са съответно и печалби за хакерите, които произвеждат по 430 милиона нови вируси всяка година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ