Робот чете новините на сайта на БНТ

Робот чете новините на сайта на БНТ

Робот чете новините на сайта на БНТ

От днес новините на сайта на Българската национална телевизия и в приложението BNT NEWS могат да бъдат не само четени, а и слушани. Това става възможно благодарение на технология за изкуствен интелект, която конвертира текста в естествено звучаща реч. Изцяло новият инструмент „Text to Speech“, който е интегриран в платформите bntnews.bg и на мобилното приложение BNT NEWS позволява да чуете новината, с помощта нa глас на робот, който ще прочете всичко, вместо вас.

„Потребителите на новини онлайн са все по-натоварени и вниманието им лесно се разфокусира. Освен това, те все по-често четат новините през мобилни устройства. По-малките екрани натоварват зрението им. Според нас, възможността да чуеш новината, докато извършваш друга дейност е много полезна услуга и внася удобство за читателите. В плана за развитие на по-късен етап предвиждаме да добавим опция за съставяне на плейлисти, например - потребителите да могат да слушат по категории всички новини от определен ден“, обясни Борислав Чоранов, директор „Мултимедия“ в БНТ.

Софтуерът представлява технология за изкуствен интелект и позволява да бъде обучен персонализиран гласов модел, като се използват собствени аудио записи със студийно качество, за да бъде създаден уникален глас. Предстои той да бъде обучен да разпознава различни съкращения на български език, както и популярни чужди думи.

Екипът внедрил технологията очаква робота да става все по-интуитивен и ще бъде развиван, за да носи все повече удобство за потребителите. Слушането на новини е напълно съвместимо с различни устройства, лесно може да се прехвърли на телевизор, в кола, на Bluetooth слушалки и други. Иновацията новините да бъдат четени с помощта на робот е част от стремежа на БНТ да улеснява достъпа до своето качествено съдържание и проверени новини. 

БНТ вече обнови основните си сайтове и пусна информационното мобилно приложение BNT NEWS. През последната година новите потребители на новинарското съдържание на БНТ в интернет са се увеличили със 74%, а чрез различни проекти като БНТ Подкаст, новата функционалност „Text to Speech“ и повече мултимедийно съдържание в дигиталните канали, БНТ достига до все по-широка аудитория.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ