Технологичните гиганти прехвърлят част от тежестта на дигиталните данъци върху по-малките бизнеси

Технологичните гиганти прехвърлят част от тежестта на дигиталните данъци върху по-малките бизнеси

Технологичните гиганти прехвърлят част от тежестта на дигиталните данъци върху по-малките бизнеси

Apple ще увеличи таксите, които разработчиците плащат, за да бъдат техните приложения качени в App Store. Така компанията става поредният технологичен гигант, който прехвърля част от разходите по новите дигитални данъци на по-малките бизнес.

Този ход на Apple идва, след като страни като Великобритания, Франция, Италия и Турция въведоха данъци върху цифровите услуги. От производителя на iPhone заявиха, че някои от корекциите на цените са резултат от промените в  ставките на ДДС в някои страни

„Когато има промени на данъците или на валутните курсове, понякога ни се налага да обновяваме цените в App Store“, коментираха от компанията.

От Apple поясниха, че таксите ще бъдат коригирани в Германия заради промени в ДДС и във Франция, Италия и Великобритания заради дигиталните данъци. Цените за крайните потребители в тези страни няма да бъдат променени. Поскъпване обаче ще има в Чили, Мексико, Саудитска Арабия и Турция.

Темата за дигиталните данъци създаде напрежение между редица страни и САЩ, където са базирани повечето технологични гиганти. Белия дом смята, че въвеждането на подобни такси е несправедливо и дискриминационно спрямо американските фирми.

По-рано тази година Вашингтон се оттегли от преговори за изграждане на международна система за цифрово данъчно облагане, поставяйки под въпрос възможността да бъде постигнато международно споразумение за дигитален данък. От САЩ дори заплашиха страните, планиращи да въведат подобен данък, с мита върху вноса.

Apple обаче не е единствената компания, която търси начини да прехвърли част от разноските по дигиталните данъци върху други бизнеси.

Преди няколко дни от Google казаха рекламодателите във Великобритания, че към цените за рекламно пространство ще бъде добавена такса, която ще се определя от новия дигитален данък в страната (в момента той е 2%). Тази такса ще влезе в сила на 1 ноември.

По-рано през август от Amazon също съобщиха, че ще увеличат таксите за търговци като нея заради дигиталния данък.

„Не съм изненадан от промените в цените“, коментира Декстър Тилиен от Fitch Solutions.

„Нищо не може да попречи на технологичните компании да предприемат подобни мерки, макар че това не се отразява добре на имиджа им. Това не е толкова въпрос на данъчно облагане, колкото на конкурентоспособност, тъй като в крайна сметка разработчиците и търговците, които искат да използват техните услуги, ще трябва да платят таксите“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ