Пак удължиха срока за концесията на Летище Пловдив, няма кандидати

Пак удължиха срока за концесията на Летище Пловдив, няма кандидати

Пак удължиха срока за концесията на Летище Пловдив, няма кандидати

Срокът за кандидатстване по концесията на Летище Пловдив се удължава с още три месеца, съобщи министърът на транспорта и информационните технологии Росен Желязков, цитиран от „24 часа“. Това е поредното удължаване на срока за кандидатстване, след като няколко пъти не се появи нито един кандидат. Срокът за кандидатстване изтече на 10 юли, но с новото тримесечно удължаване фирмите, които имат интерес към Летище Пловдив, могат да кандидатстват за това до месец октомври.

„Разчитаме на инвестиционен интерес, който е важен в контекста на затрудненията, които изпитва авиацията заради пандемията. Имаме силно намалял трафик на въздухоплавателни средства и пътникопоток. Така че ние удължаваме срока, за да можем по по-добър начин да рекламираме тази концесия, за да имаме инвеститор“, подчерта министър Желязков. „Пловдив е привлекателен не само като дестинация за пътници, но и като карго дестинация с възможностите, които дават индустриалната зона и с потенциала за създаването на голям хъб“, каза още транспортният министър.

От инвеститора се изисква да вложи над 100 млн. лв. като изгради нов модерен карго терминал и създаде предпоставки за допълнително развитие на летищната инфраструктура, за да може да се обслужват съвременни самолети с голям полезен товар.

Повече от година след като правителството прекрати концесията на летище Пловдив, през февруари стана ясно, че процедурата се открива отново. През 2018 г. за концесионер за срок от 35 години бе избран консорциум между китайската компания „Хайнан“ и българската „Пловдив еърпорт инвест“. Обещанието бе за инвестиции в размер на 79 млн. евро и фиксирано концесионното възнаграждение - 600 хил. лв. на година. Плюс 6% от приходите. Консорциумът обаче отказа да подпише договор с Министерството на транспорта и не подаде в срок нужните документи за това. Тогава договор можеше да бъде подписан с втория кандидат – обединение между „Тракия икономическа зона“ и транспортната компания ПИМК. Причината да не се избере вторият участник беше голямата разлика в офертата му спрямо първия кандидат. В крайна сметка през октомври 2018 г. правителството взе решение за прекратяване на концесионната процедура.

Вчера министърът подписа 35-годишна концесия на Летище София с консорциума SOF Connect. Компанията се задължава да направи поне 608 млн. евро инвестиции за подобряване и разширяване на летището и да плаща концесионна такса от 24,5 млн. евро на година. Освен това трябва да бъде изградена нова писта и нов терминал в рамките на 10 години. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ