За пръв път космически „пришълец“ пресича Слънчевата система

За пръв път космически „пришълец“ пресича Слънчевата система

За пръв път космически „пришълец“ пресича Слънчевата система

Астрономи откриха странен космически обект, който вероятно не идва от нашата Слънчева система и скоро ще я напусне.

Необичайният обект е засечен от телескопа за автоматично наблюдение Pan-STARRS 1 на 18 октомври. Скалата е с диаметър най-малко 200 метра и траекторията й е учудваща.

Космическият пътешественик може да се окаже първият наблюдаван наблизо, чийто екстрасоларен произход е потвърден, пише френският  „Фигаро“.

Първоначално астрономите смятат, че обектът е комета. Ледените късове пристигат понякога от покрайнините на Слънчевата система, от прословутия Облак на Оорт, който се намира 20 000 – 30 000 пъти по-далече от Слънцето, отколкото Земята. Но след 6 дни наблюдение установяват, че скалата пътува по хиперболична траектория, т.е. не се върти около Слънцето, идва отвъд нашата система и няма да остане в нея.

Обектът се движи освен това значително по-бързо от другите открити комети, открити през 2017. Скоростта му е близо 100 000 км/ч и е достатъчна, за да преодолее гравитацията на нашата звезда.

След като е преминала най-близо до Слънцето на 9 септември и най-близо до Земята на 14 октомври – около 30 млн. км, космическата скала съвсем скоро, само след няколко седмици, ще стане почти невидима.

Според наблюденията с Гигантския европейски телескоп в Чили (Very Large Telescope européen) космическият обект не изпуска обичайния за кометите газов поток. Заради това първоначалното му име C/2017 U1, с което се отбелязва комета, е променено на A/2017 U1 - астероид.

„Това значи, че на повърхността му няма лед, но това е почти всичко, което можем да кажем“, казва астрономът Люси Маке.

Хиперболичната траектория не оставя големи съмнения - тъй като е в равнина, перпендикулярна на траекторията, по която орбитират планетите, обектът не може да бъде отклонен от планета-гигант. Това го прави първи по рода му.

Според първите оценки вероятно идва от съзвездието Лира. Може би е бил изхвърлен от системата Вега – петата най-ярка звезда, разположена на около 25 светлинни години от нас. Изчисленията сочат, че скалата пътува от 10 000 г. в нашата Слънчева система и ще й трябват почти още толкова, за да я напусне и да се изгуби отново в космическата пустота.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ