20-те най-богати хора на планетата загубиха над 11 млрд. долара за ден

20-те най-богати хора на планетата загубиха над 11 млрд. долара за ден

20-те най-богати хора на планетата загубиха над 11 млрд. долара за ден

Състоянието на първите 20 най-богати хора на планетата съвкупно се съкрати с 11,3 млрд. долара в резултат на резкия спад на световните фондови пазари, отбелязан вчера под влияние на лошите статистически данни в Европа и опасенията относно успешното преструктуриране на гръцкия дълг. Това показват данните от индекса Bloomberg Billionaires Index.

Според тях състоянието на американския милиардер Уорън Бъфет само за ден се е свило с 407,3 млн. долара до 43,9 млрд. долара. Авоарите на стоманения магнат Лакшми Митал са намалели с 918 млн. долара или 4% до 22,3 млрд. долара. Стойността на акциите на компанията му Arcelor Mittal се понижи с 5,5% на борсата в Амстердам. В резултат на понесените загуби Митал изпадна от Топ 20 на най-богатите хора на планетата и мина на 21 място в рейтинга на Bloomberg.

Бернар Арно и Амансио Ортега, които притежават съответно LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton (MC) SA и Inditex SA загубиха 1,2 млрд. долара.

Основателят на Microsoft Бил Гейтс се раздели с 805,4 млн. долара, с което състоянието му към момента се оценява на 61,3 млрд. долара. Богатството на основателите на Google Inc. Сергей Брин и Лари Пейдж съвкупно намаля с 560 млн. долара след като стойността на акциите на Google се понижи с 1,5%.

С 1% поевтиняха и акциите на Oracle Corp. в резултат на което богатството на Лари Елисън, притежаващ 22,5% от компанията се съкрати с 385,7 млн. долара.

Фондовите индекси в САЩ се понижиха във вторник с 1,3–1,5%. Спадът на европейските борси бе още по-голям - 1,8–3,6%. Силната негативна динамика е обоснована от наближаването на крайния срок - 8 март за подаване на заявки от частните кредитори за участие в програмата за отписване на над 50% от гръцкия дълг. Ако участниците в програмата са под 75% от държателите на държавни облигации на страната, то Гърция ще бъде пометена от некотролируем фалит, който по мнение на експертите от Международния институт по финансите може да струва на Еврозоната повече от 1 трилион евро.

Влияние върху настроенията на инвеститорите оказаха и вчерашните окончателни данни на Евростат, които показаха, че съвкупният БВП на ЕС и Еврозоната се е понижил с 0,3% през четвъртото тримесечие на 2011 г. Фактът бе обобщен от еврокомисарят по финансовата политика Оли Рен като "мека", но все пак повторна рецесия.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ