Американският сериал „shutdown”

Американският сериал „shutdown”

Американският сериал „shutdown”

Американският сериал под заглавие "Shutdown". Ден пети. Пета серия. Мъж се самозапали публично в близост до Конгреса в САЩ. Дошъл откъм Капитолия с туба бензин в ръка. Застанал по средата на затревената част от алеята „Нешънъл Мол” във Вашингтон, полял се с бензина от бидончето и драснал клечка кибрит. Загледан в Конгреса. Неколцина минувачи веднага се втурнали да го гасят. Някои свалили фанелките си, за да потушават с тях пламъците. Не след дълго пристигнали медици и полицаи с пожарогасители. Натоварили мъжа на хеликоптер и го откарали в болница. През цялото време той бил в съзнание и само повтарял „Благодаря ви! Благодаря ви!” По последни данни живата факла е в критично състояние.

Ден по-рано жена бе убита от полицията след като се опита да премине с колата си през бариера на пропускателен пункт пред Белия дом. Инцидентът вдигна на крак силите на реда и доведе до затварянето на Капитолия. 34-годишната Мириам Кери от Сатмфорд, Кънектикът бе „неутрализирана” след едночасово преследване и престрелка по вашингтонските улици. В колата е била и едногодишната й дъщеря, която за щастие, не пострада. Впоследствие стана ясно, че жената е страдала от постродилна депресия.

Два поредни дни около властовия център на държавата се вихрят сюжети по законите на холивудските екшъни.

 За икономистите обаче основнаа сюжетна линия е друга – надвисналата опасност от дефолт.

Още в четвъртък американското финансово министерство предупреди, че ако таванът на държавния дълг не бъде вдигнат, фалитът е неизбежен и ще повлече последствия, в сравнение с които кризата от 2008 г. ще е детска приказка.

Заедно с това обаче мнозина авторитетни финансисти и експерти запазват оптимизъм, че политиците все пак ще успеят да се споразумеят в последния момент. На това мнение е и Уорън Бъфет, станал свидетел на не малко кризи през живота си. Конгресът ще успее да реши въпроса с вдигането на тавана на държавния дълг преди този проблем да нанесе сериозни вреди на американската икономика, смята той.  "Ще се доближим плътно до границата на иключителен идиотизъм, но няма да я пресечем”, коментира милиардерът инвеститор. Бъфет е привърженик на т.нар. програма Обамакеър за реформи в здравното осигуряване, на която твърдо се противопоставят републиканците. Именно споровете около необходимостта от финансирането на Обамакеър станаха препъникамъка, довел до настоящата бюджетна криза в САЩ и затварянето на редица държавни институции, обобщени от американските данъкоплатци и медии като „government shutdown”.

Изобщо последните два дни от работната седмица изобилстваха от изречения, определения и обещания.

Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър изрази готовност дефолтът да бъде предотвратен  дори с цената да наруши т.нар. правило „Хастерт”, според което какъвто и да е документ не може да бъде предложен за разглеждане без одобрението на болшинството в Камарата на представителите.

 Инвеститорите, които на пръв поглед са развила резистентност към ежегодното бюджетно шоу, този път показват сериозно безпокойство. Застраховките срещу дефолт на САЩ скочиха до максимума си.

Възможно е някакъв позитивен сигнал на пазара да дойде по линия на Федералния резерв – все пак настоящата фискална ситуация не би позволила на Бернанке да започне съкращаване на стимулите. Но инвеститорите повече биха предпочели да се запознаят с данните за пазара на труда, които традиционно се оповестяват всеки първи петък на текущия месец. Държавната администрация обаче е в принудителен отпуск. Няма кой да се занимава със статистически сметки.

В търсене на изход Камарата на представителите и Сенатът днес ще заседават. Но някои републиканци, които дадоха знак, че ще подкрепят закона за временно финансиране, се опасяват, че това решение вече не е достижимо.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ