Ангела Меркел: Няма да допусна еврооблигации докато съм жива

Ангела Меркел: Няма да допусна еврооблигации докато съм жива

Ангела Меркел: Няма да допусна еврооблигации докато съм жива

За пореден път германският канцлер Ангела Меркел се противопостави на идеята за емитирането на съвместни еврооблигации.

„Докато съм жива няма да има обща отговорност за дълга”, е казала Меркел пред депутати от своята коалиция. За първи път германският канцлер толкова ясно изразява съпротивата си срещу еврооблигациите, коментират икономически анализатори, цитирани от световните медии. До момента Германия настояваше, че те не са правилният инструмент за излизане от кризата в еврозоната.

Германският канцлер се противопоставя яростно почти година срещу плана на Европейския съвет, Европейската комисия, Европейската централна банка и Еврогрупата, който предвижда общо финансиране на дълга чрез емитирането на съвместни еврооблигации.

Европейските ръководители се събират в четвъртък на ключова среща в Брюксел.

Междувременно финансистът Джордж Сорос призова Германия да отстъпи за доброто на Европа. В анализ, публикуван във „Файненшъл Таймс“, Сорос настоява са създаване на Европейско фискално управление (EFA), което заедно с Европейската централна банка би направило това, което ЕЦБ не може да свърши сама. EFA би учредил фонд за съкращаване на дълговата тежест, модифицирана форма на европейския пакт за намаляване на дълговете. В замяна на гаранциите за провеждането на съгласувани структурни реформи в Испания и Италия фондът може изкупи и запази значителна част от държавните облигации на тези страни.

Покупката на облигации би могла да се осъществи за сметка на емисия европейски съкровищни бонове, съвместни облигации на страните-участници във фонда, а страните-длъжници биха могли да се възползват от евтиното финансиране. Съкровищните бонове биха имали рейтинг с минимален риск и биха се използвали като висококачествено осигуряване за операции репо, провеждани от ЕЦБ. Банковата система остро се нуждае от ниско рискови ликвидни активи. В момента банките държат в ЕЦБ излишна ликвидност в размер на над 700 милиарда евро, получавайки само от четвърт до 1% годишно. Това гарантира огромен пазар за съкровищните бонове, които могат да се ползват с голямо търсене при доходност от 1% или малко по-ниска.

Ако някоя от страните-участнички в договора не може да изпълни своите ангажименти, EFA може да наложи глоба или да избере друга форма на наказание, съразмерна на допуснатите нарушения, за да не се прибягва до крайни мерки, които е невъзможно да бъдат изпълнени. Това ще предпази от недобросъвестност, обяснява Сорос. Например, правителството, което ще смени кабинета на Монти в Италия, няма да може да нарушава поетите ангажименти. Съкращаването на италианския дълг с 50% за сметка на европейските съкровищни бонове е равносилно на съкращаването на средния срок на дълговите задължения. Следователно следващото италианското правителство ще бъде много чувствително към всяко наказание, наложено от EFA, и всячески ще се старае да го избегне.

След определено време страните-участници ще вземат участие в програмата за съкращаване на дълга, разработена специално за тях, за да не се подкопава техният икономически растеж, обяснява още Сорос.

В заключение финансистът предупреждава Германия, че ако не отстъпи ще й се наложи да поеме отговорността за финансовите и политически последици от това решение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ