Бизнесът се обяви против депозитна система за събиране на опаковки

Бизнесът се обяви против депозитна система за събиране на опаковки

Бизнесът се обяви против депозитна система за събиране на опаковки

Компании от хранително-вкусовата промишленост и 4-те организации за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки се обявиха против евентуално въвеждане на задължителна депозитна система за еднократни опаковки в България. Бизнесът изрази позицията си на конференция, провела се днес в столичния хотел Балкан под надслов „Разделното събиране на отпадъци в подкрепа на зелената икономика”.

Поводът за дискусията е публично изказване на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева за предстоящо ново проучване за възможността от въвеждане на задължителна депозитна система за опаковки.  Такова проучване е правено през 2012 г. от екоминистерството и изводите от него безспорно доказват непригодността на тази система за България, заяви по време на форума международният консултант по околна среда Никола Дойчинов, който е участвал в извършването на анализа. Подобни са резултатите и в Испания, където въпреки обстойно 2-годишно проучване, системата все още не е въведена. „Причината е  прогнозираната й неефективност”, посочи Хуан Рамон Мелендес от ЕКОЕМБЕС.

Т. нар. депозитна система за връщане на празни опаковки за еднократна употреба като пластмасови бутилки или кенове на този етап работи само в 7 европейски страни, сред които Норвегия, Германия, Естония, Хърватска. При нея потребителите връщат празни пластмасови бутилки и кенове в магазините – директно на касата или в специални автомати – и получават обратно стойността на депозита, който при аназилите за нашата страна е изчислен на приблизително 20 стотинки на бройка.

Подобно решение у нас би довело до срив в индустрията с разхладителни напитки, предупреди Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки у нас. Това би означавало нови, големи разходи – както за индустрията, така и за търговците, които ще трябва да оборудват магазините си със специалните автомати за прием на опаковки, специални четци на баркодове, места за съхранение и транспортиране на предаваните отпадъци и т.н. или пък да оборудват каси, предназначени за тази дейност. Много от по-малките магазини в такава ситуация биха се отказали директно да продават разхладителни напитки, което ще доведе до загуби и за тях, и за индустрията.

Само първоначалните разходи за индустрията ще са около 133 млн. лв., тъй като ще трябва да се инвестира в промени в опаковките като специални баркодове, мастила и др.). Това неминуемо ще доведе до почти двойно поскъпване на продукцията, посочи още Величкова. В същото време, съществуващата сега система за разделно събиране на отпадъци постига същите и по-добри резултати от депозитните системи, но на по-ниска цена, обясни тя.

България няма нужда от смяна на работещия вече 10 години модел за разделно събиране на отпадъци от опаковки, защото той е успешен, коментира и Нона Караджова, министър на околната среда в периода 2009 – 2013 г. Тя цитира данни на Евростат от 2012 г. според които страната ни преизпълнява целите си по оползотворяване и рециклиране на отпадъци и се нарежда на осмо място по рециклиране на пластмасови отпадъци сред всички държави-членки на ЕС. По показателите за генериране на отпадъци България показва 5 пъти по-добро изпълнение в сравнение със средното равнище в Европейския съюз.

Вместо да се мисли за смяна на модела, усилията трябва да се насочат към усъвършенстване на съществуващата система за разделно събиране на отпадъци и към намаляване на теглото на опаковките и вредните вещества в тях, призова тя. “Кой ще загуби от въвеждането на системата? Общините, потребителите, малките и средните предприятия, вносителите и производителите на храни, магазините!”, отбеляза още Нона Караджова.

За 10 години, откакто работи у нас системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки, са инвестирани 108 млн. лв. (без разходите за управление) в изграждане на 29 линии за сепариране, в закупуване на 62 камиона за разделно извозване на отпадъци, съобщи Тодор Бургуджиев, изпълнителен директор на „Екопак България”, който представи позицията на  четирите организации за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки в България.  “Създадени са 2200 работни места пряко в бизнеса и над 7000 работни места непряко в съпътстващи дейности”, заяви г-н Бургуджиев.

Какво налага подновяването на дебата за въвеждане на депозитна система, без да са налице нови обстоятелства, зададе задочно въпрос към управляващите и Красен Станчев, председател на УС на Института за пазарна икономиката. “Въвеждането не решава, а създава проблеми”, категоричен бе икономистът.

Организаторите на конференцията ще подготвят аргументирано становище с всички „за” и „против” позиции относно въвеждането на задължителна депозитна система в България и ще го предоставят на министерството на околната среда.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ