ЕК критикува отново липсата на реформи у нас

ЕК критикува отново липсата на реформи у нас

ЕК критикува отново липсата на реформи у нас

В България трябва да се изгради доверие в основните обществени институции и най-вече в съдебната система, трябва да се реформира публичната администрация и да се изкорени корупцията, с която властите не успяват да се преборят. Европейската комисия  излезе вчера със специфични препоръки към държавите членки на базата на изготвените от тях национални програми за реформи, като препоръките към България повтарят тези от миналата година.

Според Брюксел всичко това подкопава доверието в държавата и отблъсква потенциални инвеститори. За да помогне на бизнеса, страната трябва да се съсредоточи повече върху реформите, които ще облекчат административната тежест върху него. Компаниите трябва да могат не само по-лесно да започват нови дейности, но и бързо и безпроблемно да излизат от тях, отбелязва тв Европа.

„Това е препоръка, която България получава не за първи път. В много други страни евентуален фалит е част от трупането на опит в бизнеса и възможност за ново начало. У нас той често означава край на предприемаческите амбиции. Една от причините са тежките и тромави процедури, през които един предприемач трябва да премине, за да приключи неуспешен проект”, коментира заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева.

Според годишна класация на Световната банка, която Комисията също използва за своите анализи, България е на 48-ма позиция по условия за излизане от даден бизнес, при 8-мо място за Португалия и 12-то за Словения.

Докато кабинетът спира обществени поръчки и обещава по-добър контрол върху конкурсите след приемането на нов закон, Европейската комисия остава резервирана. Нито една от критиките в частта провеждане на поръчки и разпределяне на публичните средства не е отпаднала, пише „Сега“. Според Брюксел системата за възлагане на обществени поръчки продължава да страда от структурни недостатъци, включително голяма степен на допускани нарушения, липса на административен капацитет и неефективни контролни механизми. Това води до спиране на оперативни програми и финансови корекции от ЕС, като наред с това вреди на цялата бизнес среда, се изтъква в оценката. Препоръчва се засилване на капацитета на Агенцията за обществени поръчки и на възлагащите органи, да се подобри контролът и да се ускори възлагането по електронен път.
Единственият сектор, който отпада от списъка с критики, е образованието.

Сред препоръките на Комисията са по-добър достъп до образование и здравеопазване . Като проблем е посочено ранното отпадане от училище, особено на най-бедните.  Младите хора, които завършват висше образование, се включват в пазара на труда много по-късно, в сравнение с връстниците си в други европейски страни. Освен това България трябва да подобри още събираемостта на данъците, да противодейства по-ефективно на сивия сектор и най-вече на практиките за укриване на социални осигуровки, както и да гарантира силен и независим финансов надзор.

Комисията смята, че у нас липсват обективни критерии за определяне на минималната работна заплата, които да вземат под внимание влиянието ѝ върху заетостта, социалните условия и конкурентоспособността. България се характеризира с високи нива на бедност, изключване и социални неравенства, се казва още в препоръките на Комисията.

Препоръките се оповестяват всяка година в рамките на Европейския семестър, като се основават на доклада за България, публикуван през февруари 2016 г., програмата за конвергенция и Националната програма за реформи, както и на резултатите от диалога на Европейската комисия с държавата членка. Препоръките подлежат на одобрение от Съвета на министрите, което ги прави задължителни и при неизпълнението им се налагат санкции.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ