ЕС и САЩ подновяват преговорите за свободна търговия

ЕС и САЩ подновяват преговорите за свободна търговия

ЕС и САЩ подновяват преговорите за свободна търговия

Европейският съюз и САЩ започват втори тур на преговорите за сключване на най-голямата сделка за свободна търговия в света. Преговорите по договарянето на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство бяха насрочени за миналия месец, но след това бяха отложени заради временното спиране на работата на американското правителство.

Отношенията между Европа и САЩ се обтегнаха през този период, след като бяха обнародвани обвинения, че Америка години наред е подслушвала мобилния телефон на германския канцлер Ангела Меркел, както и комуникациите на много други световни лидери, отбелязва Би Би Си. Миналата седмица американският държавен секретар Джон Кери призова европейските лидери да не позволяват скандалът да наруши преговорния процес.

ЕС и САЩ заедно създават годишно производство за около 30 трилиона долара – почти половината от цялото в света. Според ЕС сключването на търговската сделка може да донесе на страните членки на Съюза годишни ползи от 119 млрд. евро. Европейските преговарящи се надяват споразумението да бъде сключено до края на 2014 г.

Преговорите тази седмица ще бъдат свързани с търговията на услуги, инвестициите, енергетиката и суровините. Следващият им етап ще се проведе между 16. и 20. декември във Вашингтон.

По-рано ЕС посочи, че ще изисква сваляне на митата и премахване на други пречки пред търговията, както и стандартизиране на техническата регулация и разрешителните за търговците. В момента Евросъюзът и САЩ налагат сравнително ниски мита на стоките, търгувани помежду им, но анализатори твърдят, че други бариери пречат на европейските държави да се конкурират успешно в Щатите и обратно. Един от примерите е автомобилната индустрия, където Европа и Америка налагат еднакво стриктни, но все пак различни стандарти за безопасност, което означава, че европейските автомобилни производители трябва да се съобразяват и с двата, за да могат да продават колите си на американския пазар. Това дърпа бизнеса им назад.

Очаква се особено деликатен проблем в преговорите да бъде секторът на земеделието. Европейската земеделска индустрия вече е до голяма степен обединена от общата политика на територията. 

Предвижда се още американското правителство да бъде подложено на натиск от вътрешния си бизнес, чиито представители по-рано призоваха към протекционистки мерки, за да се предотврати понижаването на цените на стоките им на пазара заради вноса на китайски стоки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ