Златните предимства на бизнес обяда

Златните предимства на бизнес обяда

Златните предимства на бизнес обяда

Успели сте да се свържете с потенциалния бизнес партньор, когото сте преследвали дълго. Той е желан клиент. Или ментор, който винаги сте искали  да привлечете на своя страна. Потенциален сътрудник. Без значение защо точно е важен, сега е моментът да го спечелите.

Как? Поканете го на бизнес обяд, съветва Кевин Даум в Inc.com. Телефонът и компютърната видеовръзка като Skype не разполагат с потенциала да създадат лична връзка, както общуването очи в очи. И никога няма да могат да изместят личното общуване.

Щом е много важна и първа, срещата трябва да е лице в лице. Ако е възможно, не посещавайте чуждия офис. Не се срещайте за по кафе или питие. Изберете бизнес обяда, защото:

1. Вие ще контролирате средата на комуникация. Офисът на потенциалния клиент е негова територия, в която мислите му постоянно ще бъдат отвличани от звънене по телефона, действия на колеги или служители, ръководени от него. Вашият офис също не може да бъде дотолкова спокойно и подходящо за бизнес разговор място, колкото е един добър ресторант. Там средата ще работи за вас. Ще можете да проведете по-лек и не толкова притеснително формален професионален диалог.

2. Там ще бъдете на еднакво равнище. Не както когато отидете в офиса на някого и седнете пред бюрото му. Тази обстановка ви поставя по-скоро в подчинено положение. Чуждата заседателна зала пък е среда, в която събеседникът се чувства като домакин и често е по-малко склонен да сътрудничи, заради усещането му за присъствие на външен човек и на власт.

С малко планиране на обяда, можете да изравните баланса на силите в предстоящия разговор. Изберете маса и стол към нея с лице към вратата. Бъдете с гръб към стена, когато очаквате госта си. Седнете на място, където лицето ви е осветено от толкова дневна светлина, колкото и това на събеседника ви.

3. Ще получите повече време. В традиционната бизнес среща дневният ред на обсъждания въпрос превзема целия диалог и определя времевата рамка. Ако разполагате със само 20 минути за дискусия може да се окажете отпратени и по-рано – щом сте казали за какво сте дошли. При обядът обаче е различно. Храненето е очаквано социално изживяване и малцина насрочват обяда си за по-малко от 60 минути. Някои отделят за него и 90 минути. В голяма част от това време човек се храни и не може да говори. Той слуша. И още: Когато сте на обяд, оставете лаптопа вкъщи. Презентацията на хартия ще ви свърши чудесна работа, когато сте на масата и разговаряте.

4. Ще създадете споделено преживяване. Ще имате шанс да намерите общи неща между себе си и човекът отсреща. Да създадете приятен спомен, с който той да ви свързва. Този спомен ще бъде основа на връзката ви.

5. Ще направите услуга. Платете сметката. Може да изглежда очевидно, щом сте поканили партньора, но мнозина в бизнеса днес разделят разписаното от сервитьора на обяд и плащат поравно. Да издребнявате не е позиция за вас, ако искате да запазите позицията си в баланса на силите. Вие искате човекът отсреща да ви запомни с добро и да почувства, че сте направили жест, след който да ви остане малко длъжен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ