Историческо споразумение одобри Световната търговска организация

Историческо споразумение одобри Световната търговска организация

Историческо споразумение одобри Световната търговска организация

На конференция в Бали Световната търговска организация (СТО) одобри днес първата голяма реформа за либерализиране на световната търговия от близо 20 години насам, предадоха световните агенции.

Тя съдържа пакет от 9 споразумения, които в значителна степен облекчават трансграничната търговия.  Мерките бяха гласувани от представителите на 159 страни в края на деветата министерска конференция на СТО.

"Това е историческо споразумение в период на забавен растеж и висока безработица", обобщи но време на заключителното заседание индонезийският министър на търговията Гита Ираван Вирджаван, който председателства конференцията.

Споразумението ще облагодетелства милиони трудещи се в целия свят и ще създаде много нови работни места, прогнозира ръководителят на СТО Роберту Азеведу.  Сред приетите мерки са опростяване на митническите процедури при трансграничната търговия със стоки, както и гарантиран по-добър достъп на най-бедните развиващи се страни до пазарите на развитите държави и страните с бързоразвиваща се пазарна икономика. Предвижда се също така помощта за развитие в търговията да бъде засилена, а земеделските субсидии да бъдат ограничени.

Широкият обхват на Пакета от Бали ще стимулира и приключването на кръга преговори от Доха за либерализиране на световната търговия, който е в задънена улица от 2008 г., прогнозират експерти.

Постигането на консенсус по пакета бе застрашено от искането на Индия да получи право на безсрочно изключение за изкупуване на зърно по субсидирани цени, които са значително по-ниски от световните. Страната мотивира позицията си с необходимостта от подкрепа на местните фермери. В хода на преговорите бе компромис за преходен период, приемлив както за Индия, така и за опонентите й.

Неочаквано предизвикателство бе поставено от четири латиноамерикански страни - Куба, Боливия, Венецуела и Никарагуа, които настояха в разпоредбите за транзитен превоз да бъде включена клауза за недискриминация във връзка с факта, че кубински кораби, съдове, които идват от или отиват към острова, не могат да влизат в пристанища на САЩ. По този въпрос също бе постигнато споразумение в ранните утринни часове, съобщи ИТАР-ТАСС.

Редица неправителствени организации побързаха да отправят критики към Пакета от Бали, че споразуменията вредят на интересите на развиващите се държави.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ