ИТ, производство и услуги са най-атрактивни за инвеститорите сектори

ИТ, производство и услуги са най-атрактивни за инвеститорите сектори

ИТ, производство и услуги са най-атрактивни за инвеститорите сектори

Информационните и телекомуникационни технологии е секторът, привлякъл най-големи инвестиции в България през 2015 г. 

Това сочи анализ на консултантската компания Ernst & Young (EY). Изследването обхваща всички приключени сделки за придобиване и сливане в страната ни и в Централна и Югоизточна Европа за годината. По наблюдения на EY, петте най-големи такива сделки у нас за 2015 г. са били: 

  • Изкупуването на двете фабрики в България за велпапе и опаковки на "Дурапак" АД от британския производител на хартия и опаковки DS Smith Plc. Той придоби всички операции на "Дурапак" в Централна и Източна Европа общо за 341,5 млн. щатски долара.
  • Купуването на производителя на керамични плочки и гранитогрес KAI Group от американската Mohawk Industries Inc. за 192,6 млн. долара.
  • Придобиването на Bultel Cable Bulgaria (Blizoo) от Мобилтел ЕАД (задвижена от Telekom Austria Group) за 133,4 млн. долара. 
  • Купуването на веригата Starbucks в България и Румъния от полската AmRest Holdings SE за 18,4 млн. долара.
  • Изкупуването на 50MW соларни паркове в Казанлък oт българския "BCI Казанлък Холдинг" за 11,2 млн. долара. 

Това са топ 5 на сделките, финализирани в България, с изнесена публично финансовата стойност. 

"Сделките за сливане и придобиване са най-точният и ясен показател къде се намира икономиката. Те се случват, ако има здрав икономически фундамент. Това е един от най-волатилните сектори - сделките или много падат, или се покачват", коментира по време на представяне на данните в София Диана Николаева  - съдружник отдел "Консултации по сделки" в EY България. 

ИТ, производството и услугите са били най-атрактивните за инвеститорите сектори в Централна и Югоизточна Европа. В него Турция за трета поредна година оглавява първото място по атрактивност към инвеститорите, реализирайки общо 312 сделки през 2015 г. Също традиционно, Полша и Чехия заемат второ и трето място в класацията, затваряйки съответно 278 и 185 сделки - те също са били много привлекателни за инвеститорите. 

Шест от страните в региона отбелязват ръст на сделките за сливане и придобиване от чуждестранни инвеститори (M&A). Това са Турция, Словения, Словакия, Полша, Унгария и Гърция. Значително по-малко са били сделките в Румъния (32%) и Хърватия (30%).

В България са реализирани общо 50 сделки, или със 17% по-малко спрямо 2014 г. В Сърбия, въпреки че реализираните на брой сделки намаляват, размерът на пазара бележи най-висок растеж – от 200 млн. долара през 2014-та, нараства до 900 млн. през 2015-та. "Сърбия става една гореща инвестиционна дестинация. България вече започва да се конкурира и с такива държави като Сърбия и Македония, които до преди известно време бяха извън радара на инвеститорите", допълни Диана Николаева. 

За предстоящата година консултантите очакват по-големи сделки в областта на финансовия сектор у нас. 

В световен мащаб, Китай насочва големи капитали в инвестиране в чужбина. Последна новина от света, свързана с китайските амбиции, е наддаването на китайската Anbang Insurance за американската хотелска верига Starwood, която е собственик и на столичния хотел "Шератон". Starwood наскоро сключи историческа сделка за стъпване в Куба, където ще поддържа и управлява 3 хотела и ще бъде първата американска фирма, навлязла там след времената на Кубинската революция (1959 г.). 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ