Как се пилеят милиарди

Как се пилеят милиарди

Как се пилеят милиарди

Можете ли да си представите колко много пари се пропиляват всяка година, навсякъде по света за напълно безполезни неща? Един от най-показателните примери в това отношение са САЩ – страната на неограничените възможности от която тръгна първата за този век глобална финансова криза и, която е родината и на класическата Голяма депресия. Още преди предизборната битка за Белия дом да навлезе в решаващата си фаза, правителството на Обама беше подложено на критики за прекалените разходи на средства. Но и самите американци не се отличават с кой знае каква спестовност. Вижте сами:

 $6 млрд. за неизползвани ваучери за подаръци

 Според официалната статистика в страната всяка година американците прахосват за ваучери за подаръци около $6 млрд. Забележете – това не е сумата, похарчена за всички купени сертификати, а само за тези, които нито веднъж не са били ползвани от притежателите им. По данни на организацията TowerGroup от 2005 до 2011 г. американските граждани са платили общо $41 млрд. за ваучери, които след това изобщо не са били използвани.

 $7 млрд. за комисионни при теглене от банкомати

 Въпреки че са една от нациите с най-голям дял безкешови плащания, американците продължават да обичат да усещат шума на банкнотите между пръстите си. И продължават да теглят от банкомати, които – както навсякъде по света удържат комисионни за тази операция. Всяка година, капка по капка по този начин от джоба на американците излизат $7 млрд. Нищо, че всеки от тях има по няколко кредитни карти.

 $12 млрд. за пътни глоби

Колко често шофьорите в една страна нарушават правилата за движение и най-вече карат с превишена скорост или пък паркират неправилно? Един много ясен барометър на такава статистика би била годишната сума от налагани глоби – когато системата действа по правилата, разбира се! Според статистиката на Националната автомобилна асоциация всяка година американците губят между $7,5 и $15 млрд. от пътни глоби, за които са издадени около 25-50 млн квитанции на средна стойност $150.

 $29 млрд. за бонбони и сладкиши

 Тук е малко спорно дали парите, дадени за малките удоволствия от живота са напразно пропилени. Удоволствие, удоволствие, но пък явно излиза „доста солено” като се има предвид, че Америка е страната с най-голям дял затлъстяващо население. Всяка година нацията харчи близо $30 млрд. за бонбони, сладолед, сладкиши и шоколад. И напук на наложената от американската филмова индустрия представа, че голямата кутия сладолед за вкъщи е предпочитаното национално лакомство, статистиката сочи друго: 60% от цялата тази сума отива за шоколад и негови производни.

 $31 млрд. за лотарийни билети

 Всяка година американците харчат колосална сума за лотарийни билети като рекордът засега държи 2010 г. със зашеметяващата цифра от $59 млрд. Няма нужда да обясняваме, че огромната част от тези „вложения” никога не се изплащат.

 $49 млрд. за лихви по кредитни карти

 Връщаме се отново на темата за банковите разплащания, за да се убедим, че Америка продължава да живее на кредит. Лошото на кредитите е, че трябва да се плащат. По данни на Gallup, в края на всеки месец средностатистическият американец дължи на банките над $2200. Като се вземе предвид средният лихвен процент по кредитите в САЩ, то всички 174 млн. притежатели на кредитни карти, каквито са официалните данни, годишно плащат лихви в размер общо на $49 млрд.

$146 млрд. за прахосано електричество

Общо годишната консумация на електроенергия в страната възлиза на $443 млрд. Икономисти обаче изчислили, че приблизително една трета от тези средства се плащат за електричество, изразходвано по абсолютно безмислен начин. Например, ако се поддържа температура на топлата вода около 50 градуса, вместо масово срещаната 60, годишната икономия само от това действие ще надхвърли $400.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ