Къде се учи за милионер

Къде се учи за милионер

Къде се учи за милионер

Водещата британска инвестиционна компания Skandia проведе специално изследване сред богати англичани, за да състави този необичаен рейтинг на университетите, чиито възпитаници най-често стават милионери. Освен различните проследени показатели, в хода на проучването са анализирани и биографиите на 550 богати британци.

  Лидер в тази класация е Лондонският университет (University of London), който се състои от 19 различни колежи и 10 специализирани изследователски института. Понастоящем в него се обучават 120 000 студенти. 10,9% от милионерите, обхванати в изследването са завършили именно този университет.

 Сред знаменитите му възпитаници е милиардерът инвеститор Джордж Сорос, който е учил в London School of Economics (подразделение на Лондонския университет). Писателят милионер, автор на трилъри и исторически романи Кен Фолет също е възпитаник на този университет, където е учил философия.

 Лондонския университет е и един от лидерите в класацията на най-популярните сред чуждестранни студенти висши учебни заведения във Великобритания. Освен това е и втори в рейтинга на вузовете, в които учат най-богатите студенти.

  Втори в списъка с „ковачницата на милионери” е един от най-старите университети в света – Оксфорд. В Oxford University са учили стотици известни политици, писатели, бизнесмени и общественици, като независимо от попрището, към което се насочват, повечето от тях постигат успех. Едно от доказателствата е, че 7,8% от британските милионери са се дипломирали в Оксфорд. Престижният университет е дал на света някои от най-великите писатели, мислители, учени и бизнес лидери, включително милиардера Нет Ротшилд.

 Знаменитият Кеймбриджски университет (Cambridge University), признат за най-добрия университет в света според рейтинга QS World University Rankings 2011/12 е излъчил 5,5% от британските милионери. Може би по-ценният му принос е, че освен тях е дал на света 88 Нобелови лауреати – по този показател неизменно заема едно от първите места сред висшите учебни заведения на планетата. Много от неговите възпитаници също така работят в сферата на СМИ и изкуствата като британския актьор, комик, журналист, писател, поет, режисьор, сценарист и драматург Стивън Фрай например, станал милионер с мюзикъла си „Аз и моето момиче”.

 Университетът в Лийдс (University of Leeds) е едно от най-добрите висши учебни заведения в страната, лидиращо в области като електроника, хранителна промишленост, градско планиране и транспорт, преподаване на чужди езици. 3,9 % от британските милионери са го завършили. Сред тях например е фронтменът на Dire Straits Марк Нопфлър. Интересното е, че, според рейтинга на финансовото положение на студентите, в този вуз влизат да учат най-бедните ученици от Великобритания.

 Университетът в Манчестър, който обучава около 40 000 студенти е пети в тази класация с дипломирани 3,5% милионери. Той също така се гордее с 25 лауреати на Нобелова награда. Сред известните му възпитаници е Бен Елтън, изучавал в него драма.

 

 Университетът Сейнт Андрюс (University of St Andrews), известен с трайната си връзка с кралското семейство дели петото място с Манчестър, произвел същото количество милионери. Той е и най-старият университет в Шотландия.

 

 Бирмингамският университет (University of Birmingham) е подготвил 2,7% от милионерите в изследването. Сред известните му възпитаници е изпълнителният директор на „Манчестър Юнайтед” и член на Съвета на директорите на футболната асоциация Дейвид Гил.

 

 Бристолският университет (Bristol University) може да се похвали с дял от 2,3% милионери в списъка, в това число и популярният комедиен дует Мат Лукас и Дейвид Уилямс.

 

 На същия процент милионери е дал път в живота и Университета в Единбург. Сред знаменитите му възпитаници блестят имената на Чарлз Дарвин и сър Артър Конан Дойл, а също и на бившия премиер на Великобритания Джеймс Гордън Браун.

 

  Класацията завършва Университетът в Астон (Aston University), в който са се обучавали 2% от британските милионери. Сред тях е и шефът на British Petroleum Тони Хауард.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ