Нов, зелен индекс привлича инвеститорите в България

Нов, зелен индекс привлича инвеститорите в България

Нов, зелен индекс привлича инвеститорите в България

На всеки три месеца международната консултантска компания Earnst&Young изготвя индекси, които дават насоки на инвеститорите в зелена енергия по целия свят и създават възможности за развитие на екологичен бизнес. Тези индекси се разпространяват и следят в около 200 държави. След месец май тази година те ще съдържат информация и за България.

Това съобщи за "Мениджър Нюз"Николай Марков, мениджър оценки и бизнес моделиране в компанията. Той беше един от участниците в първата среща на членовете на учреденото от сп. "Мениджър" през 2010 г., неформално екодвижение Зеленият кръг. Форумът събра десетки представители на компании с екологични практики. 

"Когато създадохме движението, бяхме само 4-5 компании. Сега сме близо стотина. Целта на тази среща е да се видим лице в лице", каза Максим Майер, редакционен директор на списанието. Той припомни, че идеята на Зеления кръг е да събере представителите на бизнеса, които вярват в каузата, че колкото повече той е зелен, толкова повече и България ще бъде зелена. И разказа за стъпките на редакцията в подкрепа на екологията, като отпечатването на списанието на рециклирана хартия и промените в ежедневната работа на екипа.

"Зеленото мислене значи по-голяма ефективност, по-големи печалби и възможности за развитие. Когато човек печели пари, спестявайки за сметка на природата, на него не се гледа с добро око. Винаги сме искали много фирми да последват инициативата, защото това ще създаде възможности за икономическо развитие в страната", каза още Ясен Гуев - директор "Корпоративна политика" в GLOBUL, която стои в основата на Зеления кръг. 

По време на презентацията на новите, зелени идекси на Earnst&Young стана ясно още, че показателите в тях служат като ориентир на инвеститорите, компаниите и регулаторите за възможностите за развитие на източници на възобновяема енергия в отделните държави като вятъра, слънцето, биомасата, геотермалната енергия. Индексите обхващат 30 развити и развиващи се пазари, тъй като в страните в Африка например развитието на екологичната енергия все още не е първостепенна цел заради останалите социални и икономически проблеми. В изготвянето на показателите се вземат предвид пазарната регулация, достъпът до финансиране, изкупуването на енергията, данъчната среда, инсталационния капацитет, качеството на ресурсите. Цифрите имат значение, защото направляват интереса към екологичните проекти на инвеститорите от цял свят.

Във форума с презентации участваха още Мария Михалева от адвокатска кантора "Шонхер", която разясни законодателните промени в областта на възобновяемите енергийни източници и арх. Диана Илиева от студио "Дикански и партньори", която предложи 10% отстъпка и безплатна консултация за всички фирми в Зеления кръг.  Апостол Дянков - автор на "Мениджър" и консултант устойчиво развитие, описа подробно идеята си за Зелените рицари - куриерска компания, която използва като транспорт велосипеди, а нейните служители са с разпознаваемо облекло, както в много други, европейски градове. 

Повече информация за Зеления кръг можете да разберете на адрес www.manager.bg/green.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ