Премиерът на Китай призова за решителни реформи в ЕС

Премиерът на Китай призова за решителни реформи в ЕС

Премиерът на Китай призова за решителни реформи в ЕС

Финансовите реформи са ключа към разрешаването на дълговата криза в еврозоната, която заплашва световната икономика. Това заяви премиерът на Китай Вън Цзябао по време на телефонен разговор с председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой.

По думите на Вън Цзябао, Китай подкрепя опитите на ЕС да разреши кризата, след като лидерите на 17-членния блок свикаха втора среща следващата седмица за да разрешат несъгласията помежду си.

„Ключът към решението на проблема лежи във фундаментални институционални реформи на фискалния и финансов фронт”, заяви китайският премиер, като допълни: „Това изисква невероятен кураж и решителност, както и консенсус между всички страни”.

Вчера стана ясно, че Германия и Франция  ще свикат втора среща в сряда следващата седмица в опит да се разрешат задълбочаващите се различия за това как да се решат проблемите.

Новината изненада анализаторите, които заявиха, че такова действие отразява безпокойството, че ще бъде невъзможно да се постигне споразумение по време на срещата на лидерите на ЕС в неделя.

Лидерите на страните трябва да се договорят за втори спасителен план за Гърция, как да рекапитализират банките, както и за по-силен спасителен фонд за еврозоната, въпреки че все още изглежда има дълбоки различия между Франция и Германия по ключовите въпроси.

Двете страни трябва да се споразумеят как да засилят спасителния фонд в еврозоната, Европейския механизъм за финансова стабилност с повече средства от сега наличните 440 млрд. евро.

Управителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише призова за компромис в навечерието на срещата на лидерите на ЕС.

„Намираме се в труден момент, който изисква много тежка работа във всички развити икономики по света, тъй като всички те имат слабости. Що се отнася до Европа, то слабостта преди всичко е нейното управление, но се работи по това”, каза Трише

Според него мерките, които в момента са предприемат в Гърция, са възможно най-добрите за постепенното стабилизиране на ситуацията, както от гледна точка на икономическия ръст, така и на заетостта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ