САЩ остават водещ капиталов пазар до края на 2014 г.

САЩ остават водещ капиталов пазар до края на 2014 г.

САЩ остават водещ капиталов пазар до края на 2014 г.

САЩ ще останат най-предпочитаният капиталов пазар на световната сцена до края на тази година, въпреки, че възможностите за растеж в глобален мащаб са под въпрос. Това посочва в актуалната си прогноза за развитието на световните капиталови пазари през последните месеци на 2014 г. анализаторският екип на британската асет мениджмънт компания Schroders, партьор на Карол Капитал Мениджмънт. Анализаторите понижават очакванията си за растежа на световната икономика от 2,8% на 2,6%.

По отношение на САЩ, експертите вярват, че възстановяването на американската икономика ще продължи и запазват позитивизма си спрямо американските акции. Оценката им за Япония също остава положителна на база на ръста на печалбите и очакваната пенсионна реформа в страната. Обезценяването на йената спрямо долара пък може да се окаже фактор за по-доброто представяне на пазара до края на годината, смятат те.

Според британският асет мениджър глобалната икономика ще продължи в правилната посока на скромно възстановяване през 2014 г. и 2015 г., но парньорите на Карол Капитал Мениджмънт са понижили очакванията си за растежа на световната икономика през тази година от 2,8% до 2,6%, което отразява някои базови ефекти от по-слабото развитие през първата половина на годината.

Въпреки съмненията на инвеститорите за възстановяването на световната икономика в последните месеци, акциите остават предпочитаният клас активи за финансовите анализатори на Schroders. Очакванията на управляващото дружество са за потенциален ръст на печалбите на компаниите в следствие на възстановяването на световната икономика, което съответно да даде и позитивно отржение върху финансовите им резултати.

За европейските и азиатските акции британците запазват неутрална позиция. На европейския пазар силно влияние оказва и прогнозата за ниска инфлация, в съчетание с очакваните парични стимули от Европейската централна банка.

Картината  на световната икономика е неравнозначна, посочват анализаторите на Schroders. Възстановяването в Еврозоната и Япония е колебливо, докато ситуацията в Китай остава умерена. Единствено САЩ успява да навакса слабостите от началото на годината през второто и третото тримесечие. Силният долар е естествено последствие от различията в бизнес цикъла в регионите по света.

Очакванията на Schroders са за умерена инфлация в световен мащаб за 2014 г. като се отчита ефекта от спада на цените на суровините, по-високия данък върху потреблението в Япония, както и по-бавното от очакваното възстановяване на американската икономика и опасенията от дефлация в Еврозоната. 

Централни банки ще запазят лихвените нива ниски до края на 2014 г., но през 2015 може да станем свидетели на рестриктивна парична политика, според анализаторите. Очаква се федералният резерв да покачи лихвените проценти през юни следващата година. По отношение на развиващите се пазари – в Китай и Бразилия лихвените проценти се очаква да останат непроменени, а в Русия и Индия има вероятност от смекчаване на паричната политика през 2015 г.

Експанзионистичните парични политики на ЕЦБ и Централната Банка на Япония са причината за повишаване на доверието в международните ДЦК. В сравнение с третото тримесечие на 2014 г., експертите на Schroders декларират положителните си нагласи за държавните ценни книжа на Великобритания и Германия, докато за САЩ и Япония остават неутрални. Очакванията за сериозно възстановяване на глобалната икономиката не се сбъднаха, въпреки умерения растеж и покачването на инфлацията. Геополитическите рискове в световен мащаб обаче най-вероятно ще продължат да подкрепят инвестициите в този клас активи.

Пълният текст на прогнозата можете да видите ТУК

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ