Токов удар за енергетиката ни в докладите на Световната банка и ЕК

Токов удар за енергетиката ни в докладите на Световната банка и ЕК

Токов удар за енергетиката ни в докладите на Световната банка и ЕК

61% от населението на България е енергийно бедно; Силно недоверие и голямо усещане за корупция сред обществото по отношение на енергетиката; непрозрачност в управлението на държавните дружества; недостатъчно независим регулатор, контролиращ енергийната система – това са само част от тежките констатации от проверката на Световната банка на енергетиката у нас. Изводите бяха огласени на пресконференция днес от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, който представи окончателните данни от доклада на Световната банка. От своя страна, вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева представи данните от паралелната проверка на сектора, извършена от независими експерти по линия на ЕК. Независимите външни проверки в енергийната система бяха един от ангажиментите, поети лично от президента Росен Плевнелиев и назначеното от него служебно правителство

„С изключение на Малта, ние сме най-зле по отношение на доверието, което имат хората в енергийната система у нас. А 61% от населението на България е енергийно бедно”, посочи Асен Василев след което призова за предприемането на сериозни реформи в сектора.

Отлагането на енергийната реформа у нас струва между 800 млн. и 1 млрд. лева загуби на година, което прави безотговорен варианта за мораториум на цените на електроенергията, посочи Василев. Ако продължим с отлагането на реформите, страната ни ще натрупа до 2030 г. 13 млрд. лева задължения за изкупуване на енергийни мощности, което се равнява на 1.16% от БВП, прогнозират в доклада си експертите на Световната банка.

„Ако не реструктурираме сектора, всяка година ние трябва да даваме по 1 млрд . лева, за да запазим цените на текущите нива. Дори и да увеличим цените за електроенергия, пак трябва да намираме тези средства, което е трудна задача”, обясни енергийният министър.

Световната банка категорично препоръчва да бъде премахнат Българския енергиен холдинг (БЕХ). В доклада също така се призовава незабавно да се пристъпи към изпълнението на програма за енергийна ефективност, както и към пълно разкриване на всички конфликти на интереси, доходи и обвързаности на всички държавни служители, депутати и работещи в сектора на енергетиката.

Една от сериозните и подробни препоръки е за развиване на адекватна система за подпомагане на енергийно бедната част от населението, която, пак припомняме, според изводите на експертите е 61%. Те са установили, че на този етап едва 12 на сто от хората, които са енергийно бедни, получават някакъв вид помощи. „Изоставили сме най-бедната част от населението без да им помагаме в моменти, когато покачваме цените”, подчерта Асен Василев.

 Критики и препоръки за подобряване на управлението на енергетиката са посочени от СБ и по отношение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Експертите на банката констатират, че държавният регулатор у нас не е достатъчно независим, нуждае се от повече финансови средства и работи единствено с 15 експерта, които се занимават главно с регулирането на електроенергия у нас.

Конкретни забележки и препоръки по работата на ДКЕВР има и в доклада на експертите от ЕК, представен от вицепремиера Екатерина Захариева. Една от тях е да се преразгледа решението на енергийния регулатор, според което могат да се променят цените на енергията от ВЕИ-то по всяко време.

Прозрачен и ефективен механизъм за избора на състава на ДКЕВР и осигуряване на адекватен бюджет на регулатора, са други мерки, препоръчани от експертите на ЕК.

Сред неотложените промени, посочени от тях са и:

- Завършване на третия либерализационен пакет на електроенергия,

- Преразглеждане на такса „пренос”

- Ревизия на рамката на „студения резерв"

- Разширяване на обхвата на енергийните помощи и подпомагане на износа на електрическа енергия към Турция. Според проверката на ЕК, обаче износът няма да е достатъчен за справяне с проблемите и трябва решенията да са комплексни, обясни Екатерина Захариева.

 Цената на тока няма да се променя от 1 юли, съобщи междувременно председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова. Ще се изчака новият парламент да приеме поправки в Закона за енергетиката, които да регламентират нов модел на формиране на тарифите, поясни тя. Вероятно ще се приеме промяна с по-късна дата и тя ще е свързана с минимално поскъпване, коментира още Харитонова.

Според сегашното законодателство цените в електроенергийния сектор се определят веднъж в годината и влизат в сила от 1 юли и важат за следващите 12 месеца. Верни на тази методика, всички енергийни дружества вече излязоха с шокиращи предложения за увеличения преди месец, според които цената на тока математически би трябвало да се увеличи с 40%. Поисканите увеличения бяха коментирани още тогава от Харитонова като „безумни”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ