Тракия икономическа зона – бизнес център от ново поколение

Тракия икономическа зона – бизнес център от ново поколение

Тракия икономическа зона – бизнес център от ново поколение

Тази година Пловдив завоюва титлата за най-добър бизнес град в България в класацията на вестник „24 часа“ и Дарик радио и спечели и приза на читателите за „Най-добър град за живеене“. Заедно с римските артефакти , безбройните арт-фестивали, движението по Главната и пловдивския бохемски живот, градът под тепетата демонстрира и своето друго лице – на сериозен инвестиционен партньор и най-вече на бизнес център от ново поколение.

В Тракия икономическа зона се обединяват 9 общини, 6 индустриални зони и 2 клъстера, за да предложат първия в България Район за целенасочена подкрепа от държавата. Именно партньорството с бизнеса и подкрепата за инвеститорите е от полза за развитието на икономиката в района според кмета на Община Пловдив инж. Иван Тотев: „Работим за нов тип градско моделиране, така че да бъдем както в услуга на жителите с нови работни места и добри условия за живот, така и в услуга на инвеститорите, без които никоя община не може да се развива успешно“.

Новият тип бизнес и инвестиционен център е с площ от 10 700 000 м², където кандидат-инвеститорите могат да избират между зони с различен икономически профил. За новодошлите се осигурява административна, регулаторна и инфраструктурна подкрепа от общините, като резултатите от сътрудничеството са вече налице - в зоната са реализирани както български, така и чуждестранни инвестиции в размер на над 1 милиард евро.

Общо 120  инвеститора, от които над 80 са чуждестранните, са осигурили работни места на над 15 000 души, като според предварителните прогнози в срок от 10 години се очаква този брой да нарасне с още 30 000.

Самият Пловдив е лидер по инвестиции в IT и аутсорсинг бизнеса за 2014 г., като предлага достатъчно ИТ кадри, а сравнителните стойности на наемите на офиси, местните данъци и такси и работната сила определено са в полза на града под тепетата. Инвеститорите са от ранга на  Софика Груп, Proxiad , 60К, Telus International, Unify, Sibiz,Scale Focus и Aii Data Pro, а в сектора вече работят над 4000 души.

Седем университета, два специализирани колежа и над 80 училища, езикови и професионални гимназии и учебни центрове осигуряват подготвени кадри за нуждите на новите инвеститори. Двата браншови клъстера „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив” и „Клъстер проектиране и строителство“ си партнират с Община Пловдив , отделно вече работи и координационно звено към областната администрация, което да улеснява връзката между бизнеса и образованието.

Инвеститори в сферата на логистични и транспортни услуги избират Пловдив заради стратегическата му географска локация като пресечна точка на три пан-европейски транспортни коридора, възможностите за комбиниране на автомобилен, железопътен, въздушен и морски транспорт и достъпната цена на земя.

Пловдив продължава да бъде и водещ индустриален център за машиностроене, транспортно оборудване, електротехника и електроника. В района оперират десетки световни компании, сред които Schneider Electric, ABB Bulgaria, Liebherr, Lunatone, Techno Aktas, William Hughes, Naish Felts,  Magna Powertrain, Viking и много други. Традиционните производства като винопроизводство и хранителна индустрия също бележат своя пик с разрастване на съществуващите предприятия.

При наличието на инфраструктурна обезпеченост и целенасочена подкрепа от страна на държавата, както и на образовани кадри и ценови предимства е напълно разбираемо защо все повече компании избират да инвестират в бизнес центъра от ново поколение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ