Тръгна най-голямата морска вятърна електроцентрала в света

Тръгна най-голямата морска вятърна електроцентрала в света

Тръгна най-голямата морска вятърна електроцентрала в света

Най-голямата морска вятърна електроцентрала в света London Array вече е факт. Тя е с общ капацитет от 630 мегавата (MW) и ще генерира чиста електроенергия, достатъчна за захранването на 500 000 британски домакинства.

London Array представлява вятърен парк, който се намира в устието на Темза, на около 20 километра от крайбрежието Кент и Есекс. Вятърната електроцентрала е построена от консорциум, състоящ се от Dong energy, E.ON и Masdar, а свързването й към мрежата се осъществява чрез 175 вятърни турбини, доставени Siemens доставя 175 вятърни турбини, всяка с диаметър на ротора от 120 м и мощност 3.6 мегавата (MW). Заедно с компанията Dong Energy, Siemens ще отговаря и за експлоатацията на вятърните турбини чрез дългосрочно споразумение. В допълнение, компанията извършва и дейностите по присъединяване на централата към мрежата с една подстанция на сушата и две подстанции в Северно море. Електроенергията, произвеждана от вятърните турбини се събира в морето и се транспортира на сушата чрез подводни кабели за високо напрежение.

London Array ще намали годишните емисии на въглероден диоксид с около 900 000 тона, което се равнява на емисии от близо 300 000 леки автомобила.

"London Array е най-голямата вятърна електроцентрала и представлява крайъгълен камък в развитието на офшорните ни проекти. С него се подчертава водещата позиция на Siemens на този атрактивен пазар", заяви Петер Льошер, президент и главен изпълнителен директор на Siemens AG по повод на откриването на централата на церемония в Маргейт, Великобритания.

Така наречената офшорна вятърна енергия играе все по-важна роля в енергийните системи на Северна Европа. Амбициозни планове за развитие в това отношение имат Великобритания и Германия. Двете страни планират бързо и всеобхватно разширяване на производството на офшорна енергия. В Германия, тази енергия е на път да отговори на бъдещите електроенергийини нужди на страната. Германското правителство планира да генерира 10 гигавата (GW) от офшорни мощности, инсталирани до 2020 г. Великобритания се насочва към 18 гигавата (GW) от вятърна енергия до 2020 г., което е достатъчно, за да се отговори на почти една пета от потреблението на електроенергия в страната.

Siemens заема водеща позиция на пазара за офшорни вятърни електрически централи, мрежи и свързани услуги. Компанията вече е инсталирала над 1100 вятърни турбини в морето с общ капацитет от 3.4 гигавата (GW), над две трети от които се намират във Великобритания и има поръчки за общо 4,6 гигавата (GW) офшорни мощности.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ