34% от гласувалите са заложили на преференциалния вот

34% от гласувалите са заложили на преференциалния вот

34% от гласувалите са заложили на преференциалния вот

1 120 868 или 34% от гласувалите на предсрочните избори са използвали преференция, съобщи ЦИК. Ще има ли размествания в листите и кои точно депутати ще влязат в 43-о Народно събрание след пренареждането по смесената избиритателна система ще стане ясно след няколко дни. Мартин Димитров обаче лично е съобщил на „Дневник”, че е събрал достатъчно преференциални гласове, с които измества втория в листата на 24 избирателен район в София Гроздан Караджов и влиза в парламента. Димитров бе трети в тази листа, а водач е Петър Москов. Дали двама или трима депутати ще вкара Реформаторският блок от този избирателен район тепърва ще стане ясно. Размествания заради преференциалния вот са възможни и при ГЕРБ. Очертава се поне в три района деветият в листата да мине напред, което даде основание да се заговори за феномена 9/9 (б.р. под номер 9 партията бе регистрирана в бюлетината за изборите).

Деветият в листата на ГЕРБ в Стара Загора Димитър Желев, измества кандидатът, който е бил на второ място в нея. Желев е събрал 4103 преференции и минава седемте процента, което означава, че ще бъде депутат, съобщи "Дарик радио".

По същата схема деветият в листата на ГЕРБ Сливен Петко Борисов вероятно също ще измести втория - Галя Захариева, тъй като събира 1815 гласа или 7,029%. Самата Захариева е с резултат 5,32%.

Разместване се очертава и в листата на ГЕРБ в Благоевград, където деветият Кирил Котев от Сандански събира най-много преференции и минава на второ място, съобщи "Дарик радио".

При почти всички партии има съвпадение на номерата на партията и на преференцията, заяви говорителят на ЦИК Камелия Нейкова без да дава повече подробности.

Избирателната активност

доближава 50% според преброените до момента над 99,06 на сто от гласовете в страната, отчете още ЦИК. До урните са отишли общо 3 443 326 души. Потвърждават се първите прогнози от вчера, че това е най-ниската избирателна активност в историята на парламентарните избори у нас от 1990 г. насам. На предсрочните парламентарни избори през 2013 г. тя е била 51,33% с общо 3 632 953 гласували.


Гласовете от чужбина
В чужбина са гласували общо 135 хил. души, показва преброяването на  99,30% от протоколите. Чака се информация от още три секции - в Анкара, в Мюнхен и в Атина, но тя няма да доведе до промяна, която да измести БСП от позицията на втора парламентарна сила, коментира говорителят на ЦИК Цветозар Томов.  

Според данните до момента, за ДПС са гласували 43,82 на сто от хората в чужбина, за ГЕРБ - 27,94 на сто, а за Реформаторския блок - 11,19 на сто.

Най-много са гласувалите в Турция - 60 090 души, което не е потвърдило опасенията, че ще има прекалено натоварване на секциите. Средно в секция в Турция са гласували по 450 души.

Във Великобритания са гласували около 14 000 български избиратели, а само в Лондон - 8347 души.

Сравнително висока е била и активността в Испания, където също са гласували над 10 000 български граждани.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ