4 идеи за площадката на АЕЦ "Белене"

4 идеи за площадката на АЕЦ Белене

4 идеи за площадката на АЕЦ "Белене"

Музей на излишните технологии, или курорт - това са някои от идеите за бъдещата съдба на площадката на АЕЦ "Белене". Четири от най-интересните предложения, участвали в конкурс, организиран от коалиция „АЕЦ БелеНЕ!“ бяха отличени от инициаторите на идейната надпревара като най-впечатляващи. Те ще бъдат внесени в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, обясниха еколози от сдружение „За Земята“, което е част от коалицията.

Предложенията са следните:

1. Производствена база за ВЕИ технологии

„Добър вариант е да се даде площадката на фирми, които произвеждат оборудване, свързано с използването на ВЕИ - изградена е чудесна инфраструктура за крупно производство. Река Дунав е отлична връзка и с чуждестанни доставчици и клиенти. Една такава идея изисква разработването както на идеен, така и на технически проект, извършването на съответните икономически разчети, прогнози и баланси, и др., а това си е цял проект, който може да се разработи от специализиран колектив.“

Автор: Мария Андреева

------------------------------------------------

2. Слънчева дунавска магистрала

„За площадката на Белене – тази част на България има не лошо слънчево греене. Защо да не се направи инициатива Solar Danube (или Danube Solar Highway), която да тръгне от Белене и да ангажира всички държави по поречието на Дунав.

Австрия ще се ангажира, като анти-ядрена държава. Германия ще се включи, защото тази идея ще има символично значение – как цялото поречие на Дунава се деатомизира (а те са мощен производител на соларна енергия), румънските НПО-та ще се зарадват. За сърбите това ще има интеграционен символизъм. Има много европейски програми за Дунавското поречие. Заводът в Силистра за слънчеви панели естествено ще се включи - така ще се подкрепи местния бизнес. Белене ще се превърне в отсечка от Европейската соларна магистрала.“

Автор: Юлиян Попов

-----------------------------------------------------------------

- Нископланински курорт “Айзенберг” (Желязната планина) - курортен комплекс за зимни и летни спортове на открито и закрито.

„Проектът има за цел да превърне площадката от изолиран обект, с ограничен достъп, в модерен развлекателен център за зимни спортове и приключенски туризъм. Зимната инфраструктура ще влючва ски писта, трасе за ски бягане, бобслей пързалка, екстремен парк за ски скокове и сноуборд, пързалки за хокей на лед, фигурно пързаляне и кърлинг.

Лятната инфраструктура предвижда екстремни и приключенски спортове на открито, като например катерене на изкуствена стена, пейнтбол игрище, мото писта, картинг и бъги писта, въжена градина и други. Към лятната програма се предвиждат съпътстващи дейности като пешеходни и велотурове в района и из природен парк “Персина”, спускане с кану по река Дунав, разглеждане на местните паметници на културата от различни епохи, както и посещение с екскурзовод на концентрационния лагер „Белене”. В общ план, проектът осигурява икономическа и социална устойчивост, без допълнително да влошава вече нарушеното екологично равновесие на района.“

Автори: Златна Михайлова и Емилия Попова

-----------------------------

ОБСОЛЕЙ – Музей на излишните технологии. (Англ. Obsoleum – Museum of Obsolete Technology.)

"Обсолеят може да бъде проект от световна величина, чиято културна и социална значимост да бъде подчертана с експонати, събрани от цял свят, както и с работата на световноизвестни архитекти и дизайнери. Притокът на международни туристи към комплекса е гарантиран, поради развиващият се речен и круизен туризъм по река Дунав, като единственото условие е пълно съхранение и възстановяване на защитените зони, биоразнообразието и природното наследство в района на остров Белене и съсредоточаване на туристическите дейности върху вече нарушените терени.

Автор: Апостол Дянков

Предложението му е допълнено и от 5 идеи за инсталации в "музея на излишните технологии":

„Атомът почива в мир” – общ тур на площадката на Белене, включително макети на реакторна зала, разрез на реактор и турбини, с оригинално оборудване, изведено от употреба в АЕЦ Козлодуй.

„Светът на бензинозаврите” - изложбено хале с фокус върху историята на двигателя с вътрешно горене. Изложени експонати и двигатели на автомобили, кораби и други транспортни средства от 20-и и 21-и век, показващи еволюцията на технологията за изгаряне на изкопаеми горива.

„Тиха пролет” - Инсталация, посветена на едноименната книга на Рейчъл Карсън и ефектите от ДДТ и другите промишлени химикали, навлезли в употреба след 1940 г.

„Гора от найлон” – Декоративна гора, създадена от истински изсъхнали дървета, събрани по българския бряг на река Дунав и носещи премяна от стари найлонови торбички, наслоени от вятъра и водата.

„Силиконовата долина” – пътека-лабиринт, изпълнена като макет на интегрална схема, чиито стени са пресовани електронни отпадъци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ