Борисов и Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев

Борисов и Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев

Борисов и Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев

Бойко Борисов и Делян Пеевски поискаха смяната на министъра на отбраната Тодор Тагарев. Причината - забавянето на доставката на БТР-ите за Украйна.

"Работата на министър Тагарев за мен се изчерпа - каквото и да напишат в този отчет, той работата не я е свършил. Това е неработещ министър, сега са му виновни заместник-министрите, МВР и всички останали, само той е на високи обороти. Толкова високи, че в секретно деловодство има доклад какво е свършил. Аз на негово място не бих отишъл в Киев при Зеленски, преди да съм изпълнил решенията на парламента", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Той не може да прати едни бронетранспортьори няколко месеца. Работа, която я свършихме с ГЕРБ и ДПС преди месеци. Всичко беше готово - подписано, направено - на 18 януари парите бяха осигурени, той до ден днешен нищо не е направил. И днес го гледам - жалка гледка, си обвинява заместник-министрите. Малко мъжко, да каже: "Аз съм виновен, не ги пратих". Ходи напред - назад, снима се само, нищо свършено за Украйна. Всичко, което е свършено за Украйна, го направи парламентът. Тагарев свърши една голяма нула", каза Делян Пеевски. 

Двамата коментираха и предстоящата ротация на премиерския пост, като и Борисов, и Пеевски настояват да се подпише коалиционно споразумение. 

Според Делян Пеевски ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са в коалиция и е редно да подпишат коалиционно споразумение, в което разпределението да е пропорционално - според тежестта на партиите. Той отново потвърди, че ДПС няма да участва в правителството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

"Това са си разговори между тях, ние в това правителство няма да участваме по нито един повод. Смятам, че партньорите трябва да са честни към българските граждани - да е ясно какво ще правят, как ще правят и да си го подпишат. То е ясно, че те са в коалиция, няма какво да се лъжем. Коалицията е ясна и тя е между техните партии. Трябва да си сложат подписите, да сложат програма за цял мандат, хората да я видят.Според мен, когато има коалиция, трябва пропорционално, по тежестта на партиите да се направи такова коалиционно споразумение. Няма как някой с много малко да иска всичко", добави Пеевски. 

На въпрос предвижда ли се ротация на правителството, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви: "Естествено. Това беше големият компромис. Затова помолихме Мария Габриел да се върне от еврокомисар, за да има ротация, която да е приемлива за двете партии". 

"Когато се явяваме на парламентарни избори и правим парламентарно мнозинство, първото, с което се занимава парламентът е избиране на министър-председател и министри. Сега при ротацията това се връща да се преразгледа. Това не е меморандум. Коалиционно споразумение е нещо, което се прави в целия ЕС. Ще предложа преговорен екип по коалиционното споразумение. В него ще влязат Рая Назарян, Деница Сачева, Теменужка Петкова и други хора, които могат "да разговарят спокойно". Имам безгранично доверие в Мария Габриел и нейните умения и знания. ГЕРБ е партията, която носи отговорността", посочи Борисов. По думите му, в коалиционното споразумение ще предложат равнопоставеност в управлението на държавата.

"Предложението на ГЕРБ от вчера променя приоритетите, набелязани преди 9 месеца. Вместо да продължим с усилията за реформи, фокусът се поставя върху министерски кресла и борба за постове", каза премиерът Николай Денков в началото на правителственото заседание.

"Не приемаме такава подмяна на приоритетите. Нека да изпълним задачите, така както са поставени преди 9 месеца. Едва след като извървим набелязания път за борба с корупцията и реформа в правосъдната система в следващите няколко месеца, сме готови да обсъдим с ГЕРБ как да продължим напред. Това управление беше създадено с една ясна задача - да освободи институциите от корупционния багаж, който влачат през всички години на прехода. Това договорихме, това записахме в управленската и законодателната програма и за това си стиснахме ръцете с вицепремиера Мария Габриел. Основен приоритет на това правителство е борбата с корупцията и правосъдна реформа", посочи Денков.

Той подчерта, че за последните 9 месеца е постигнато много - променена е Конституцията и Закона за Антикорупционната комисия, въведен е контрол върху действията на главния прокурор. 

"Подготвихме промени на законите, свързани с ВСС, така че да осигурим независимост от политическа намеса върху правосъдната система. Но това не е достатъчно. За да има справедливост, а не "бухалки", трябва да довършим задачата. Предстои избор на състава на Антикорупционната комисия, състава на Висшия съдебен съвет и на ключови регулатори. Последните разкрития за групите на Нотариуса и на Пепи Еврото показаха на всички, че правосъдието ни е превърнато в борса, че вместо да се боря с престъпността, организирани групи с протекцията на политици са изпълнявали мокри поръчки пред „широко затворените очи” на службите, прокуратурата и Антикорупционната комисия. Сега е нужна политическа смелост да направим следващите стъпки, както са набелязани в управленската и законодателната програма, върху които е съставено това правителство", каза Денков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ