Експертен съвет със световни авторитети ще помага на икономиката ни

Експертен съвет със световни авторитети ще помага на икономиката ни

Експертен съвет със световни авторитети ще помага на икономиката ни

Доказани, световно известни икономисти с кариера в чужбина стават част от нов Експертен съвет, който ще работи безвъзмездно за подпомагане на икономическото развитие на България. Това съобщи служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов, който представи и концепцията за създаване на новия орган. Той ще е надпартиен и ще търси решения на актуални икономически и финансови предизвикателства пред страната ни като ще изготвя становища и препоръки за подобряване на икономиката ни. Съветът ще си сътрудничи с Националния статистически институт и Българската народна банка, а съставът му ще се обновява на всеки 3 години с нови академични членове от страната и чужбина. 

Първият състав на Съвета ще бъде под председателството на Пламен Ненов, професор по макроикономика в Norwegian Business School. В него влизат още водещи световни икономисти, които работят в различни сфери на икономическата дисциплина и са сред българските учени с публикации във водещи академични журнали. Сред тях са: Петьо Бонев, асистент професор по иконометрия от University St. Gallen; Ралица Ганева, професор по макроикономика от Софийски университет "Св. Климент Охридски"; Станли Гьошев, лектор по финанси от University of Exeter; Джефри Нилсен, професор по макроикономика от Американския университет в България.

Моделът за създаването на експертния съвет е взаимстван от френския президент Еманюел Макрон, обясни вицепремиерът Атанас Пеканов.

По думите му такива съвети функционират в цяла Европа и други страни по света, а с работата си те допринасят за вземането на по-добри решения и успешното развитие на икономиката, стъпвайки на постиженията на съвременната икономическа наука. 

Анализ на динамиката на българския производителен сектор, анализ на териториалните неравенства, разликите в структурата на местните икономики, пазара на труда, както и демографските процеси ще бъдат сред основните дейности на съвета, а първите му доклади се очакват догодина. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ