Пик през април достига средната месечна заплата у нас, след това започва спад

Пик през април достига средната месечна заплата у нас, след това започва спад

Пик през април достига средната месечна заплата у нас, след това започва спад

Забавяне в ръста на средната брутна месечна заплата през второто тримесечие на тази година след значителното ускорение през първото и пик през м. април, отчита НСИ. Показателят расте с 4% спрямо първото тримесечие, но на годишна база, т.е. сравнено с второто тримесечие на миналата година ръстът започва да се забавя до 13,1 на сто след рекордното му повишаване със 17,3 на сто за първите три месеца на тази година спрямо същия период на миналата година, според оповестените днес предварителни данни на националната статистика.

Април, който отваря второто тримесечие, всъщност е бил месецът с най-висока стойност на средната месечна заплата от началото на 2022 година до края на юни тази година. Тогава тя е достигнала – 2009 лв. след което в следващите два месеца от Q2 започва да намалява съответно до 1935 лв. през май и 1927 лв. през юни. Така, общо за второто тримесечие на годината средната месечна заплата е 1957 лв. Година по-рано, през второто тримесечие на 2022 г. средната заплатата нарасна със 7,8 на сто на месечна база, достигайки 1730 лева, а на годишна - с 13,4 на сто.

Въпреки забавянето в ръста, той все още остава по-висок от движението на годишната инфлация, която в последния месец на второто тримесечие - юни  падна под двуцифрена стойност до 8,7 на сто. Съответно, през април тя беше 11,6 на сто, а през май - 10.1 на сто. 

По икономически дейности най-голямо увеличение на средната месечна заплата е регистрирано в секторите"Строителство" - с 8,5 на сто, "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 8,3 на сто, и "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - със 7,5 на сто, показват още предваритерните данни на НСИ. На годишна база най-голямо e увеличението в икономическите дейности "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - с 22,3 на сто, "Строителство" - със 17,4 на сто, и "Транспорт, складиране и пощи" - със 17,2 на сто.

Спрямо същия период на миналата година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2023 г. нараства в обществения сектор с 10.1%, а в частния - с 14.1%.

На пазара на труда

Наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на юни 2023 г. нарастват с 25.2 хил., или с 1.1%, спрямо края на март 2023 г., като достигат 2.33 млн. по предварителни данни на Националния статистически институт.

Спрямо първото тримесечие на 2023 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 29.1%, „Селско, горско и рибно стопанство“ - с 3.8%, и „Операции с недвижими имоти“ - с 1.8%.

Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение, с 1.6%, е регистрирано в дейност „Образование“.

Най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в икономическите дейности „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно  19.9 и 16.6%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ