Прокуратурата възрази срещу законопроекта за съдебната власт, сочи сериозни недостатъци

Прокуратурата възрази срещу законопроекта за съдебната власт, сочи сериозни недостатъци

Прокуратурата възрази срещу законопроекта за съдебната власт, сочи сериозни недостатъци

От прокуратурата на Република България заявяват в становище до Министерството на правосъдието, че законопроектът за съдебната власт, изработен от екипа на Атанас Славов, съдържа сериозни недостатъци и се нуждае от редакция и допълнително обсъждане. Това съобщава прокуратурата на сайта си.

Становището до служебният министър Мария Павлова е подписано от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, а правосъдната министърка беше негова заместничка допреди дни, напомня БНР.

В становището е направен обстоен преглед на предложенията за промени като са изложени аргументи за това, че някои от тях не съответстват на Конституцията и са в противоречие с принципите на правовата държава. Други са неясни, непрецизни, вътрешнопротиворечиви, крайно неудачни. Част от конституционните норми са пренесени буквално в проекта за Закон за съдебната власт, без да са доразвити детайлно, съобщава прокуратурата.

„В законопроекта са заложени противоконституционни норми и законодателни решения, които не могат да бъдат обяснени по друг начин освен като резултат от съзнателен и политически мотивиран стремеж за неравно третиране на съдиите и на прокурорите и следователите, посочва главният прокурор.

Предвидения модел за преструктуриране на прокуратурата  е по начин, който не съответства на конститутиционно регламентираната структура на съдилищата, "свиване" на правозащитната функция на прокуратурата само до един от способите - наказателния, промяна на модела на Висшия съдебен съвет и на Висшия прокурорски съвет, членовете, на които ще са и действащи магистрати, изтъкват с примери от държавното обвинение.

"В законопроекта остава възможността да се налага дисциплинарно освобождаване от длъжност за действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Но не е посочено кои точно действия накърняват престижа на съдебната власт, а това би довело до изключителен субективизъм без предварително ясни критерии за поведението на магистратите, с което пряко се засяга тяхната независимост при вземането на решения съгласно закона и  вътрешното им убеждение", пише още в становището на прокуратурата.

В становището се аргументира нуждата от допълнение на проектозакона по отношение на необходимостта от администрация към главния прокурор, която да извършва значителен обем от дейности като процесуално представителство по дела, възлагане на обществени поръчки, институционални и международни отношения и др. Едно от първите решения на Мария Павлова, след като се закле като служебен правосъден министър, беше да удължи срока за обществено обсъждане на проектозакона за съдебната власт до 7 май. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ