Ако изборите бяха днес: Реформаторите "дишат" във врата на ДПС

Ако изборите бяха днес: Реформаторите дишат във врата на ДПС

Ако изборите бяха днес: Реформаторите "дишат" във врата на ДПС

Реформаторският блок догонва ДПС по влияние, става ясно от актуалното национално проучване на обществените нагласи на агенция „Алфа рисърч" за периода 10-18 ноември 2015 г., проведено сред 1100 пълнолетни граждани по метода пряко, стандартизирано интервю по домовете.

Ако изборите бяха днес, ГЕРБ щяха да спечелят 24,5%, БСП – 8,4%, ДПС – 6,8%, Реформаторският блок -6.5%, Патриотичният фронт – 4,2%, АБВ – 3,5%. "Атака" би останала извън парламента с едва 1,8% подкрепа. Управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие от местните избори, но в същото време ключови министри и политики губят доверие, гласи един от основните изводи в проучването. Тази тенденция най-ярко се откроява през резултатите, че Бойко Борисов запазва най-висока подкрепа сред националните партийни и политически лидери като доверието в него нараства петнадесети пореден месец дж 38,3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните.В същото време обаче подкрепата за кабинета е значително по-скромна - 24% доверие срещу 42% недоверие.

Най-отчетливите динамики в обществените нагласи са, че Реформаторският блок увеличава електоралната си тежест с 1% (6.5%), докато Патриотичният фронт, който се яви разделен на местните избори, губи 1,5% влияние.

ДПС е сравнително устойчиво, АБВ  затвърждава влиянието си.

С относително най-висок ръст измежду партийните лидери, подкрепящи правителството  е Красимир Каракачанов (ВМРО) - от 16,7% на 18,9%. Ръст, макар и малко по-слаб се наблюдава ощепри лидера на движение "България на гражданите" Меглена Кунева и при лидера на АБВ Георги Първанов.

Министърът на икономиката Божидар Лукарски и министърът на отбраната Николай Ненчев запазват влияние с лек позитивен тренд. Спад се наблюдава единствено при съпредседателя на "Реформаторския блок" Радан Кънев - от 13,3% на 11,8%.

Преди него, но пък с трайна низходяща тенденция е оценката на лидера на БСП Михаил Миков, който дванадесети пореден месец губи подкрепа, до 13,2%. Лидерът на ДПС Лютви Местан запазва 6,5% влияние, 90% от което идва от собствения му електорат. Двоен срив в рейтинга отеблязва  Волен Сидеров - от 9,5% през юни на 4,8% сега.

Динамиката в рейтинга на политическите лидери е пряко свързана с представянето на техните партии на току-що отминалите местни избори, коментират от "Алфа рисърч"

В обществените възприятия най-успешните партии са ГЕРБ и Реформаторския блок. Цели 80% от анкетираните смятат, че ГЕРБ е увеличил влиянието си, а 29% виждат увеличаване на тежестта при Реформаторския блок.

48% виждат ДПС виждат като губеща влияние. Едва 8% я оценяват я като по-силна. Общественото мнение регистрира и интересна съпоставка между по-малки формации като АБВ и Движение 21, които, според анкетираните са успели по-успешно от ДПС да увеличат собствената си тежест.

Единодушно като партии с най-спадащо влияние се оценяват БСП - 77% я определят като губеща влияние, и "Атака", за която 80% смятат, че намалява тежестта си.

Министрите с най-висока подкрепа

Традиционно, с най-висока подкрепа се ползва инфраструктурната политика и респективно, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, чийто индекс на доверие продължава да нараства.


Здравеопазването(16%), социалнатаполитика (13%) и земеделието (12%),  макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата са следващите сектори, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Съответно, министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат на второ и трето място сред успешните членове на кабинета с по 20% подкрепа, въпреки разгорещените дебати по реформите в техните сфери, отбелязват социолозите

Най-силна критика търпят „образованието“ и „вътрешния ред и сигурност“. И при министъра на образованието Тодор Танев, и при вътрешния министър Румяна Бъчварова успоредно с неудовлетвореността от действията в съответните сфери, нарастват и личните негативните оценки.

На фона на полицейските протести, удържането на вълненията в българската армия и спокойствието, което тя запази, водят до известен ръст в личния рейтинг на военния министър Николай Ненчев, както и до възстановяване на доверието в армията.

Рейтингът на финансовия министър Владислав Горанов бележи относително лек спад - с 2%, но едва следващите месеци ще покажат, дали той ще съумее да удържи позиции, коментира "Алфа Рисърч".

Евентуален ръст на акцизите на горивата и цените на винетките среща над 90% неодобрение.

С цялото проучване можете да се запознаете тук

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ