Археолози търсят българския Мачу Пикчу

Археолози търсят българския Мачу Пикчу

Археолози търсят българския Мачу Пикчу

Екип от археолози от Националния исторически музей (НИМ) е по следите на тракийски град в подножието на връх "Кози грамади" в Средна гора.

Експедицията е подновила разкопките преди около месец, като идеята е да се проучи тракийската владетелска резиденция, намерена там през 2005 г., заяви Иван Христов заместник директор на НИМ.

Археолозите наричат града, в който се е намирала тя "Средногорският Мачу Пикчу", като го сравняват по значимост със свещения град в Мексико. Учените смятат, че градът е разположен в югоизточното подножие на върха в землището на село Старосел.

Резиденцията, която според археолозите няма аналог в Югоизточна Европа, се намира на площ от 4,5 дка, била е висока 5 метра, построена при изключително добре планиран, предварително заравнен терен, с прави ъгли на крепостната стена.

Според Христов градът е бил разрушен по времето на Филип Македонски през 342-341 година пр. н.е. Тогава в месността се е водило голямо сражение между македонски военни части и негови съюзници от Италия.

Доказателство за това са намерени монети от времето на Филип Втори, на Терес Втори, Котис Първи и Аматок. Археолозите са открили още и двойна брадва, символ на царската власт у траките. По думите на Христов върху основите на праезическо светилище на самия връх християните са построили малка църква.

"Необходими са много сериозни суми, за да може всичко това да се разкрие, да се възстанови, да се прокарат пътища, за да стане
достъпно и привлекателно място за туристите. На този етап достъпът до разкопките е много труден, условията за работа за археолозите са тежки", коментира Христов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ