България в групата на лидерите в ЕС по външна политика

България в групата на лидерите в ЕС по външна политика

България в групата на лидерите в ЕС по външна политика

България влезе в групата на лидерите сред страните-членки на ЕС по външна политика в тазгодишното издание на Бележника на европейската външна политика (European Foreign Policy Scorecard).

Страната ни е обявена за лидер по един от основните показатели, служещи за измерване – енергийна диверсификация, благодарение на което тази година се придвижва нагоре в класацията. Конкретната заслуга, която извежда страната ни сред отличниците по външна политика в европейската общност е замразяването на проекта „Южен поток” през лятото на 2014 година.

"Въпреки, че това се случи след значителен натиск от страна на Европейската комисия, решението костваше много на България, която е почти напълно зависима от руска енергия", пише .

Бележникът на Европейския съвет по външна политика (ECFR) следи външно-политическото развитие на държавите-членки като условно ги разделя на две основни категории "лидери" и "изоставащи". Под лидер се разбира страна, която директно е повела някаква инициатива, като е убедила други държави да участват или пък индиректно, чрез примера си. Изоставащите, наречени slackers, са страни, които възпрепятстват или блокират развитието на политики, които да служат на интересите на Европа, за да преследват свои собствени тясно определени или краткосрочни национални интереси.

Миналата година България изоставаше по 3 показателя и не беше лидер по нито един.
 

Начело в изследването е Германия с лидерство по 17 показателя и без изоставане по нито един.

От съседите ни, Румъния е оценена като по-добре представяща се от България, най-вече заради активността, с която е попречила на свои граждани да участват в изграждането на еврейски поселения на Западния бряг, като по този начин е рискувала собствените си дипломатически отношения в името на единната европейска политика. В същото време се отчита изоставане при северната ни съседка заради политиката й за климатичните промени и заради по-малко предоставяна международна помощ.

 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ