Държим над 30 млрд. лв. на влог в банките

Държим над 30 млрд. лв. на влог в банките

Държим над 30 млрд. лв. на влог в банките

Нетното финансово богатство на домакинствата у нас (финансовите активи, коригирани с дълга) е скочило с рекордните 4 млрд. лв. за цялата 2011 г. и с близо 1.8 млрд. лв. само през последното тримесечие на годината до 19.2 млрд. лв. Това сочи оповестеният днес актуалният тримесечен анализ на УниКредит Булбанк за богатството и дълга на българските домакинства.

Ръстът на финансовото богатство се дължи най-вече на банковите депозити, които за септември – декември 2011 г. са нараснали с 1.4 млрд. лв. до близо 30.9 млрд. лв. Сред причините за големия интерес към депозитите през последните години вероятно са преминаването към по-умерени нива на инфлацията и сравнителната стабилност на доходността, която предлагат банките. Освен това липсата на други установени възможности за инвестиране и слабостта на жилищния пазар също имат своя принос за големия интерес към депозитите, смятат анализаторите на банката

 През последното тримесечие банковите депозити отново са отбелязали двуцифрен годишен ръст, като към края на декември 2011 г. имат 77.3% дял от всички финансови активи. Депозитите в лева нарастват близо четири пъти по-бързо от тези в чужда валута и вече ги надминават и към края на 2011 г. левовите депозити са вече над 15.5 млрд. лв. Голямото увеличение на спестяванията в местна валута се дължи и на по-високите нива на доходност.

Успоредно с увеличаването на спестяванията населението продължи да намалява задлъжнялостта си. Така коефициента на задлъжнялост вече е под 52% спрямо рекордните 71% в началото на 2009 г.

„Очакваме коефициента на задлъжнялост да се понижи до около 47% в края на текущата година и едва от 2013 г. да започне да се стабилизира“, коментира Милен Касабов, старши икономист в УниКредит Булбанк. Общият дълг на домакинствата от септември 2009 г. до декември 2011 г. е намалял с 500 млн. лв. до 20.7 млрд. лв. Данните от анализа показват, че банковият дълг в чужда валута продължава да расте с добри темпове, докато този в местна валута намалява през 2011 г.

Потребителските кредити от небанкови финансови институции се увеличават с 9.4% на годишна база и достигат размер от 860.2 млн. лв. В същото време делът на лизинговите договори е намалял наполовина спрямо нивата от 2008 г. На годишна база лизингът се е свил с 23% до 258.9 млн. лв.

Загубите при активите, свързани с българския капиталов пазар, продължиха и през последното тримесечие на 2011 г., се посочва още в доклада на икономическия екип на УниКредит Булбанк. Инвестициите в акции регистрираха загуба от 285 млн. лв. за цялата предходна година и техният дял от общите финансови активи намаля рекордно до едва 2.2%.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ