Евгени Харамлийски: Качеството ще промени нагласата към българските продукти в чужбина

Евгени Харамлийски: Качеството ще промени нагласата към българските продукти в чужбина

Евгени Харамлийски: Качеството ще промени нагласата към българските продукти в чужбина

"Страната ни не се възприема добре на европейските пазари. Имиджът й пречи при продажбата на определени български продукти. България е позиционирана в чужбина с етикет "най-бедната страна в Европейския съюз". Това рефлектира върху бизнеса. На нашите продукти се гледа като по-лоши от европейските. Почти винаги те са поставяни на най-долния рафт в магазините. Никой не очаква качество от тях. Който ги купува, ги купува заради цената. Всички очакват да са най-евтини". 

Това разказа по време на организирания от списание "Мениджър" преди дни форум "Образът на България по света" Евгени Харамлийски- изпълнителен директор на винарска изба "Домейн Бойар". Той бе един от участниците в събитието, които изразиха мнение по темата от името на бизнеса.

Днес започваме да ви представяме изказванията от дискусията. Ето какво още сподел г-н Харамлийски.

"Имиджът на страната ни рефлектира върху бизнеса и създава пречки за българския износ.

Нашата фирма успя да се наложи като най-големия износител на вино на западните пазари, защото се стремяхме да поддържаме постоянно високо качество. По мое мнение има нещо ключово, което е решаващо за преобръщането на представата за българските продукти в чужбина. То е доверието. С постоянно качество трябва да убеждаваме партньорите си зад граница, че България има добри продукти.

Българските мениджъри могат да влязат в ролята на посланици на България по света, ако искат. Когато заемат високи длъжности в чужди компании, те допринасят за добрия имидж на България. Защото са българи, които се трудят извън страната и постигат успехи. Така показваме, че сме способни.

Не считам, че има проблем с интеграцията на българите в чужбина. Проблемът е по-скоро в конкретния човек, в зависимост от това как той иска да живее, да се реализира. Къде и в какви условия. Чувал съм призиви от типа "да им създадем условията да се върнат". "Да им създадем перспективата да се върнат". В тях става дума за това, че някой друг ни е длъжен. Някой трябва да ни даде. Да ни направи. Някой ни е виновен. Няма такова нещо! Всичко зависи от самия човек. Аз избирам дали искам да живея в България и да се опитам да се реализирам тук. Или да опитам да си търся по-добро бъдеще. Всеки има право да си търси щастието.

Хората нямало да се върнат в България, защото никой няма да им даде голяма заплата. Няма как при ниска производителност на труда да има високи заплати.

Тези, които искат да се върнат и да се реализират в България, според мен имат уникален шанс. Защото нивото на професионализъм тук на моменти е по-ниско. Способните хора – "качественият материал", който е конкурентен, са по-малко. Човекът с идеи тук има шанс да пробие, защото няма толкова висока конкуренция. Затова категорично не трябва да се очаква, че някой трябва да ни създаде по-добри условия. Ако иска човек да се мъчи и бори, да живее в България – добре. Всеки има право да преследва собственото си щастие.

Дано не ви прозвучи високопарно, но ще ви призная, че съм тук, защото вярвам, че България може да бъде страната на неограничените възможности. Ако човек наистина има някакви идеи и цели, то тук е мястото където всички идеи могат да бъдат реализирани."

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ