Задължителното гласуване на избори мина на първо четене

Задължителното гласуване на избори мина на първо четене

Задължителното гласуване на избори мина на първо четене

Да бъде въведено задължително гласуване на избори, реши Народното събрание като прие на първо четене промени в Изборния кодекс. Те бяха внесени от Патриотичния фронт. Като цяло, парламетът одобри днес 10 от общо внесени 14 проекта за промени в Изборния кодекс

Сред отпадналите текстове бе и този на „Атака”, който също предвижда задължително гласуване, но и въвеждане на образователен ценз, т.е. да гласуват само завършилите средно образование.

Според гласуваните до момента поправки по идея на Патриотичен фронт, задължението да се редим пред урните на парламентарни, президентски и местни избори е придружено от санкциониращ режим в случай на неспазване на изискването. Депутатите одобриха и наказанията - лишаване от социални помощи за срок от 3 месеца или глоба от 50 лв. за тези, които не упражнят правото си на глас. Те бяха приети със 121 гласа „за”. 27 бяха „против”, а 21 се въздържаха.

От ДПС се заканиха да атакуват пред Конституционния съд текстовете със санкциите. Противници на санкциите имаше и от други политически партии

„Не трябва ли първо да променим конституцията, в която е записано, че гласуването е право, а не задължение”, попита риторично независимият Велизар Енчев и заяви, че между двете четения ще предложи въвеждане на сръбския вариант на избори – да бъдат обявявани за невалидни, ако не са гласували 50%+1.

„Беше добре да сме чули мнението с референдума, но този въпрос отпадна,  отбеляза и Петър Славов от Реформаторския блок. Той също се обяви против въвеждането на санкции за гласуване на избори, особено при условие, че все още не са създадени възможности за гласуване във всяка точка на света. Според него е по-добре да се въведат стимули за задължително гласуване, а не наказания.
Задължителното гласуване е глупост, хората не са овце, за да ги карате с гегата да гласуват, реагира и независимият Георги Кадиев.

От 28 страни в ЕС само в 4 гласуването е задължително – Белгия, Люксембург, Гърция и Кипър, но там има история повече от 100 години, за които са си изградили навици за задължителен вот, посочи и Илия Илиев от ДПС.

Сред другите приети предложения на Париотичния фронт са промяна в Кодекса на труда, която да задължи работодателите да осигурят половин почивен ден за служителите си в изборния ден, както и да се забрани по време на предизборната кампания да се раздават подаръци и предметни награди, с изключение на знамена, печатни агитационни материали с пазарна стойност до 2 лева.

Между отхвърлените законопроекти са и две предложения за разрешаване на агитацията на майчин език с превод – на независимия Георги Кадиев и ДПС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ