Започват масови проверки откъде идва оскъпяването на месо и млечни продукти

Започват масови проверки откъде идва оскъпяването на месо и млечни продукти

Започват масови проверки откъде идва оскъпяването на месо и млечни продукти

При сегашните изкупни цени на млякото от 45-50 ст. за литър и като се има предвид, че за килограм качествено сирене или кашкавал са нужни около 7 литра мляко, то цените им в магазина би трябвало да са най-много около 6-7 лв., пресметна днес на глас земеделският министър Мирослав Найденов. А те са между 8 и 16 лв.

Министърът направи сметките пред журналисти в МС след провелата се среща при премиера Бойко Борисов с животновъди, млекопреработватели, месопреработватели и представители на големи търговски вериги заради високите цени на основни храни като месото и млечните продукти.

В края на срещата премиерът е разпоредил ДАНС, НАП и Икономическа полиция спешно и обстойно да проверят през следващите 2 седмици цялата верига - производство, преработка и продажба на месо и мляко. При проверките ще се проследят финансовите потоци, плащането на данъци и каква част от производството е в сивия сектор, както и дали има изнасяне на печалби от големите търговски вериги.

По време срещата са били коментирани основно надценките по цялата верига, както и търговските отстъпки. Факт е, че по тази верига има определено изкривяване, заяви министър Найденов.

"Влизат пари, изкупната цена намалява, а ние като потребители плащаме същата цена. Парите един път излизат от джоба на всички ни като данъкоплатци, за да отидат като помощи към животновъдите, в същото време плащаме същите, а някъде и по-високи цени на млечни и месни продукти", добави министърът.

 После риторично попита: „Защо след като всяка година увеличаваме субсидиите към българското животновъдство и тази година те достигат рекордните близо 200 млн. лева, продукцията на животновъдите е на доста ниски нива?! В същото време складовете за месо и млекопреработвателите са "задръстени" с продукция и не виждаме намаляване на цените в търговските вериги?!

После предупреди, че сегашното положение, при което „търговските вериги натискат преработвателите, те натискат животновъдите, които от своя страна натискат правителството за субсидии”, повече не може да продължава.

 Всички участници в срещата днес са декларирали, че са на загуба, а в същото време никой не призна къде точно се получава най-голямата надценка на млякото, коментира още министър Найденов.

 "Производството на основни хранителни продукти като млечни и месни е обект и на националната ни сигурност. Ако допуснем катаклизъм, например мащабно заболяване, което наложи да се затворят границите, и ние нямаме българско производство, какво правим тогава?", попита в заключение министърът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ