Защо Сашо Диков напусна „Канал 3”?

Защо Сашо Диков напусна „Канал 3”?

Защо Сашо Диков напусна „Канал 3”?

Както обеща вчера програмният директор на „Канал 3” Сашо Диков даде днес обяснения на пресконференция защо напуска телевизията.

Диков обясни, че за трети път го отказват от нещо в живота му. Първото било ските, второто довело до напускането на БНТ, след скандал с покойния Хачо Бояджиев, който по това време е бил директор на националната телевизия. И третото – „Канал 3”.

„Канал 3” беше един феномен в родния ефир. Бившите собственици никога не са искали от мен да прокарвам някакви техни идеи и никога не са се бъркали в работата ми”, обяви Диков.

„Всичко това приключи наскоро, когато Величко Найденов реши да се оттегли от телевизията. Ставаше все по-трудно да се запазва независимостта на телевизията. Парите, с които се е издържал „Канал 3” досега, бяха набирани по най-законен начин”, обясни Диков, цитиран от „24 часа”. „Чрез сключване на рекламни договори и отчитане на всяка една стотинка. Сключвали сме договори с партии, за да отразяваме техните прояви и митинги, но това винаги е било в реда на закона. Никога не съм имал притеснение от тази ситуация. По-добре така, с врачки и еротични предавания по нощите, отколкото с нечисти зависимости от разни олигарси”, категоричен беше журналистът.

„Така стигаме до преди месец и половина, когато телевизията смени собствениците си. Те ме убеждаваха, че телевизията има нужда от мен и те разчитат на мен. Моето единствено условие беше телевизията да продължи да се развива по същия път. Беше ми гарантирана пълна свобода на действие и редакционна политика. Започнахме да работим и за наше щастие започнаха протестите, които ни донесоха много гледаемост. По повод протестите не сме имали никакви спънки и намеса в работата. Излъчвахме всичко едно към едно.

Към 18-19 юли шефката Мария обвини репортерката Петя Петрова, че е човек на Бойко Борисов и прокарва неговите интереси. Аз защитих Петя и обясних, че 13 години в тази телевизия не съм позволявал да се правят поръчкови репортажи”, обясни Диков.

„В следващият момент се появи един фамозен служител на земеделското министерство-Еньо, който изрази някакви съмнение относно нашите работи. Еньо искаше да спрем да излъчваме протестите пред земеделското министерство. Аз само казах, че дори и Сергей Станишев и Пламен Орешарски да ми се обадят, ние ще излъчваме всичко. Този господин аз го нарекох Сульо-Пулев.

Той обясняваше, че Петя Петрова трябва да си ходи, заради репортажите с протестиращите пред министерството. Единственият проблем беше, че Петя не е потърсила гледната точка на хората от земеделското министерство. Веднага наредих да се свържат с тях, но позицията им не дойде до излъчването на репортажа. Ние изрично го споделихме това в репортажа. След два дни Петя ми каза, че е получила заповед за уволнение. Това стана зад гърба ми. Без никой да ми даде обяснение. Аз казах на Мария, че при тая ситуация няма как да продължа да работя. Имаше още няколко детайла, по които също ме бяха заобиколили и чашата преля. Имахме уговорка, че ще имам свобода на действие и редакционна политика, но нещата не се случиха така. Решението за уволнение заради журналистически гаф трябваше да ги взимам аз”, разкри Диков.

„Сигурен съм, че сега ще кажете, че тази работа е ала-бала. Заради някакви устни договрки да напускам, но истината е това. Попитах собствениците, как приемат факта, че някакъв чиновник от министерство изказва мнение за работата на репортерка и тя е уволнена след 2 дни. Те се опитаха да ми обяснят, че двата случая нямат нищо общо. Да. Нямат. Но проблемът е, че всеки един репортер, за който си позволят да говорят властимащите и да правят опити да коригират работата му, трябва да си бетонира мястото в медията.”, допълни Диков.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ